Praha 5 podpoří sociální a ekologické programy

18/11/2009

Rada MČ Praha 5 rozhodla o vyhlášení grantů na rok 2010 pro sociální oblast a ekologii. Podpory se tak dočkají projekty zaměřené na pravidelnou společenskou a zájmovou činnost obyvatel Prahy 5 i znevýhodněných skupin společnosti či programy směřující ke zkvalitnění životního prostředí.

Velmi si vážíme mnohdy nelehké, ale o to záslužnější práce neziskových organizací. Jsem proto rád, že stejně jako v předchozích letech, tak i v roce příštím, budeme moci podpořit mnoho zajímavých a potřebných projektů,“ řekl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

Sociální program „Podaná ruka“ je určen na podporu kvalitního trávení volného času občanů Prahy 5. Zahrnuje zejména interaktivní projekty, vzdělávací a motivační programy a volnočasové aktivity pro děti, mládež a seniory.

Dále vyhlašujeme také granty na podporu jednotlivých komunit, zaměřené na jejich další vzdělávání a informování či projekty napomáhající zapojení sociálně znevýhodněných obyvatel do života v naší společnosti,“ uvedla místostarostka Lucie Vávrová, která má tuto oblast na starosti. „Na sociální granty je v připravovaném rozpočtu navrhována částka 2.500.000 korun,“ doplnila místostarostka.

Program „Podaná ruka“ – podpora komunit zahrnuje pět tématických okruhů aktivit. Okruh „Spokojené stáří“ má za cíl adaptaci seniorů na podmínky běžného života a s tím spojené aktivity. Obdobné poslání má i téma „Život bez bariér“ určený handicapovaným. Další podporovanou skupinou jsou rodiny a jejich společně strávený čas. Na jednotlivé národnostní skupiny či uprchlíky je zaměřen program „Život bez předsudků“, který zahrnuje také podporu dětských kolektivů na prezentacích a soutěžích. V neposlední řadě budou též podpořeny projekty těch neziskových organizací, které se zabývají prací s dlouhodobě nezaměstnanými, drogově závislými a bezdomovci.

Péče o životní prostředí patří k dlouhodobým prioritám naší městské části. Proto i letos podpoříme výsadbu nových stromů a úpravy vnitrobloků či budování cyklostezek a jejich příslušenství,“ sdělil místostarosta Petr Horák, do jehož kompetence péče o zeleň patří.

Prostředky z grantu „Místo pro život a ekologické programy“ jsou vyčleněny na tyto čtyři programy: výsadbu stromů a ozelenění vnitrobloků a neudržovaných ploch, přípravu a organizaci ekologické výchovy občanů Prahy 5, ochranu zvířat a péči o ně a dále také na úpravy území pro potřeby zkvalitnění a dovybavení cyklotras a cyklostezek.

Konkrétní rozpis programů, potřebné formuláře i pravidla pro udělování grantů lze získat v informačním středisku Úřadu MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15 nebo na webových stránkách.