Praha 5 omezuje herní automaty

19/08/2010
Rada Městské části Praha 5 vyjádřila opět nesouhlas s provozováním centrálních loterijních systémů s interaktivními videoloterijními terminály na území městské části Praha 5. Schvalování těchto zařízení nebylo a není v kompetenci jednotlivých městských částí, ale Ministerstva financí. Jednotlivé městské části, ale musí dát souhlasné či zamítavé stanovisko k žádostem umístění těchto zařízení.

„Je to další významný krok k utlumení nežádoucích jevů, jako je gamblerství a s ním často spojované kriminální aktivity. Na Praze 5 tak již nebude žádný nový automat tohoto typu,“ říká místostarosta Lukáš Herold. „Zároveň chystáme výrazné omezení stávajících výherních hracích přístrojů v rámci připomínkového řízení k nově připravované vyhlášce hlavního města,“ dodává.
„Počet videoloterijních terminálů v minulosti stále narůstal, protože regulace jejich používání není v zákoně jmenovitě upravována. Podle definice se totiž nejedná o výherní hrací přístroje. Praha 5 se snaží na svém území herny a přidruženou činnost programově omezit, a zákaz instalace těchto přístrojů vytvoří precedens, který zamezí stávajícím provozovatelům heren obnovovat svůj přístrojový park,“ vyjádřil se radní Aleš Kohout.

Již na podzim roku 2009 se Rada MČ Praha 5 usnesla na zákazu vzniku nových heren- v souvislosti s šetřením městské části i magistrátu, které prokázalo, že tato zařízení vznikají i v místech, kde je to naprosto nežádoucí. Šetření vyvrcholilo zákazem zřízení konkrétní provozovny v blízkosti mateřské školky. Nyní radní rozhodovali o povolení provozu VL terminálů- výsledkem je plošný zákaz jejich provozování na území celé Prahy 5.