Praha 5 ocenila významné občany

28/10/2010

MČ Praha 5 udělila ve čtvrtek 28. 10. 2010 při příležitosti oslav dne vzniku samostatného československého státu významným občanům ocenění za přínos městu. Představitelé MČ Praha 5 předali oceněným na slavnostní ceremonii ve vile Portheimka medaile s pamětními listy.

Medaile převzali:

• Ing. Jan Fischer, CSc. – statistik, premiér České republiky 2009-2010
  • Dalimil Klapka – za přínos v oblasti kultury
  • Prof. RNDr. Václav Pačes, DrSc. – za přínos v oblasti biochemie
  • Prof. Ing. Valtr Komárek, DrSc. – za přínos v oblasti ekonomie
  • Mgr. Karel Veselý – za hrdinství v průběhu 2. sv. války
  • JUDr. Jiří Hejda in memoriam – za morální postoje, pro které byl odsouzen k doživotnímu trestu
  • JUDr. Milada Horáková in memoriam – za morální postoje, pro které byla odsouzena k trestu smrti

Záslužná medaile městské části Praha 5 je nejvyšší ocenění naší městské části, navazující na historickou „Záslužnou medaili města Smíchova“, udělovanou na počátku 20. století. Záslužné medaile městské části Praha 5 byly poprvé v novodobé historii uděleny při příležitosti 90. výročí vzniku samostatného československého státu. V minulosti byli oceněni například Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc., lékař a chirurg, Miroslav Ondříček, významný český kameraman, Marie Tykalová, tajemnice Českého svazu bojovníků za svobodu, medaile in memoriam byly uděleny MUDr. Janu Pragerovi za hrdinství v průběhu 2. světové války a Lence Reinerové za sbližování české, německé a židovské kultury. Jako historicky nezapomenutelná osobnost obdržel medaili in memoriam i francouzský rodák Joachim Barrande, inženýr a paleontolog.