Praha 5 hledá strážce přechodů

03/12/2008

Úřad městské části Praha 5 ve spolupráci s Obvodním ředitelstvím Městské policie Praha 5 hledá dobrovolníky, kteří by pomohli dohlížet v ranních hodinách na přechody pro chodce v blízkosti škol. Zájemci absolvují odborný kurz a získají úřední pověření k výkonu dozoru.

„Kapacity městské policie jsou omezené a strážníci nemohou stát na všech přechodech. Proto jsme se v rámci zvyšování bezpečí našich nejmenších rozhodli zapojit do ostrahy nebezpečných míst i veřejnost. Zákon nám totiž umožňuje, aby zajištění bezpečného přechodu dětí a školní mládeže přes pozemní komunikaci v blízkosti školního zařízení prováděla tzv. osoba pověřená obecním úřadem,“ říká starosta Milan Jančík.

Do projektu se může zapojit občan starší 18 let, který po absolvování odborného kurzu získá pověření k výkonu činnosti vydávané magistrátem na dobu jednoho roku a potřebné vybavení (reflexní vesty, atd.).

Samotné proškolení strážců (jak správně zastavovat vozidla atd.) zajistí oddělení prevence městské policie.

„Jedno takové proškolení už bylo provedeno na území celé Prahy a my jsme se s ředitelem městské policie pro Prahu 5 Zdeňkem Hejnou dohodli, že bychom něco podobného udělali i přímo pro Prahu 5,“ řekl předseda Bezpečnostního výboru ZMČ Praha 5 Milan Kudrys. „Již během přípravy této kampaně jsme zaznamenali mnoho pozitivních ohlasů ze strany veřejnosti,“ dodal.

Městská policie určí na základě svých zkušeností přechody, které je potřeba hlídat, nebo si sami strážci vyberou přechod, přes nějž například doprovázejí do školy své děti či vnoučata. Dohled nad některými problematickými místy budou ale i nadále zajišťovat městští strážníci.

Zájemci o hlídání přechodů se mohou přihlásit na adrese Marta Jiroudková, Úřad MČ Praha 5, Štefánikova 13-15, 150 00 Praha 5 nebo na e-mailové adrese marta.jiroudkova@praha5.cz.