Praha 5 bude vyplácet některé dávky poukázkami

30/07/2007

Jedná se především o dávky pomoci v hmotné nouzi, kterou klienti velmi výrazně zneužívali. Podle zkušeností úřadu si lidé nakupovali alkohol a tabákové výrobky a nikoli oblečení nebo potraviny. Dávky byly zneužívány.

„Pomoc ze strany veřejné instituce má jasný účel. Mnohokrát se však stalo, že došlo k její zneužití. Nový systém je transparentní a účelný. Tato formo podpory lidem v nouzi pomůže více,“ uvedl starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.

MČ Praha 5 bude vyplácet některé dávky formou poukázek, které bude možné uplatnit v řetězcích Tesco a Albert. S těmito dvěma subjekty má smluvní vztah společnost od které úřad bude poukázky nakupovat.

Výhododou poukázek je to, že se musí vyčerpat v plné výši nominální hodnoty a není možné na ně vracet peníze. ÚMČ Praha 5 vnímá také pozitivně, že dodavatel poukázek má smlouvy s takto velkými řetězci, protože by nemělo docházet ke směně poukázek za finanční hotovost, jako se tomu dělo jinde, když se podobný systém zaváděl.

Poukázkový systém by měl být efektivní, tedy plnit účel toho k čemu je dávka vyplácena a lidé budou moci pořídit potraviny, oblečení, obuv a drogistické zboží.

Tento systém ÚMČ Praha 5 u dávek v hmotné nouzi zavede plošně pro všechny žadatele.