Praha 5 bojuje proti kybernetické kriminalitě

04/07/2013

Městská část Praha 5 a Národní centrum bezpečnějšího internetu v následujících měsících zrealizují komunitní projekt zaměřený na ochranu dětských uživatelů internetu před elektronickým násilím a kyberkriminalitou. Právě děti a mladiství patří k nejohroženějším skupinám, protože jejich sociální zkušenosti nejsou v souladu s jejich pokročilými znalostmi online technologií.

V podzimní části projektu proběhne specializované vzdělávání profesionálů městské části, kteří se s problematikou mohou setkat a řeší ji ve své praxi.

Semináře jsou určeny především pro řídící a pedagogické pracovníky základních škol zřizovaných městskou částí, místního koordinátora prevence kriminality, sociální pracovníky OSPOD, pracovníky místní pedagogicko-psychologické poradny, zástupce neziskových organizací, které se zabývají prevencí rizikových a sociálně patologických jevů,” přiblížil širokovou cílovou skupinu 1. zástupce starosty Prahy 5 JUDr. Petr Lachnit, který nad projektem převzal záštitu.

Uskuteční se také semináře primární prevence pro žáky 2. stupně základních škol Prahy 5, kteří získají přehled o rizicích internetu a online komunikace a zásadách bezpečného a etického užívání moderních technologií.

Žáci se dozvědí, jak se zachovat a chránit v případě krizové situace a kde hledat pomoc. Celkem projde primární prevencí cca 1300 dětí Prahy 5,” dodal místostarosta Lachnit.

Semináře povedou odborní lektoři Národního centra bezpečnějšího internetu, k jednotlivým tématům vystoupí také řada odborníků z praxe. Program je akreditován MŠMT. Probírána bude mj. kyberšikana a školní šikana, vztah škol k prevenci rizikové a nezákonné online komunikace atd.

Semináře budou probíhat v prostorách Kulturního centra Prádelna, Holečkova 38a, a v prostorách škol Prahy 5. Projekt je podpořen hlavním městem Prahou, v rámci dotačního programu prevence kriminality na rok 2013.

Registrace do programu bude otevřena v srpnu na adrese saferinternet.cz