Praha 5 bez automatů na injekce

22/10/2008

MČ Praha 5 se po usnesení Rady MČ Praha 5 vedené starostou Milanem Jančíkem rozhodla do vyhodnocení projektu NON STOP 24 přerušit provoz výdejních automatů na injekční stříkačky a oba demontovat. Pilotní fáze programu občanského sdružení Progressive o.s. před prázdninami zprovoznila dva tyto automaty, ve kterých si mohou zájemci produkt anonymně nakoupit. První automat byl situován u Smíchovského nádraží a druhý v ulici Kartouzská.

„Praha 5 reflektuje na názory občanů, odborníků, ale také škol a jejich vedení. Projekt samotný participuje na protidrogové politice hlavního města a je cílen na osoby s potřebou resocializace. Oba automaty budou v tuto chvíli demontovány,“ informoval starosta Milan Jančík.

„Pilotní fáze projektu po pěti měsících skončila a nyní je třeba na základě získaných informací a zkušeností zpracovat komplexní zprávu. Na návrh odborného garanta projektu bude projekt NON STOP 24 pozastaven do doby vyhotovení podrobné analýzy,“ vyjádřila se místostarostka Lucie Vávrová.

Na projektu NON Stop 24 spolupracuje městská část s občanským sdružením PROGRESSIVE. Cílem projektu je umožnit anonymně získat sterilní injekční stříkačku a tím v konečném důsledku bojovat proti šíření krví přenosných nemocí, jako je například AIDS nebo hepatitida a zvýšit počet možností bezpečně likvidovat použitý injekční materiál v lokalitách zatěžovaných injekčním užíváním drog.

Projekt NON STOP 24 byl spuštěn 1. června 2008. S ohledem na návrh odborného garanta projektu budou automaty demontovány a výsledky průzkumu jejich využití a funkčnosti projdou po analýze diskusí v komisích Rady městské části a odborným posouzením.