Prádelnu čekají pingpongové bitvy

Začátek roku bývá v Komunitním centru Prádelna již tradičně spojován i se sportem. Na konci ledna se tam uskuteční už 5. ročník Lednového turnaje Senzačních seniorů ve stolním tenise.

Jedná se o nyní již tradiční sportovní podnik a v podstatě jde o regulérní turnaj ve stolním tenise pro seniory z Prahy 5. Akci si organizují sami senioři, pouze v koordinaci s pracovníky Komunitního centra Prádelna, přihlášení účastníci jsou zařazeni do hracích tabulek a kategorií – dvouhra muži/ženy, čtyřhra muži/ženy/smíšená, samotný turnaj bývá rozložen do dvou dnů – letos to bude pondělí 29. ledna a středa 31. ledna, kdy proběhne slavnostní vyhlášení výsledků. Turnaje se účastní především senioři, kteří navštěvují pravidelně hernu stolního tenisu v Komunitním centru Prádelna v pondělí a ve středu, ale občas se přihlásí také „neznámý“ hráč, což samozřejmě vnese do turnaje ještě větší dramatičnost a povzbudí soutěživost.

Stolní tenis byl jednou z prvních seniorských aktivit v Prádelně, která oslovila seniory z okolí, a spolu s kurzy práce s počítačem představovaly tyto dvě činnosti základní odrazové body k rozvoji komunitního centra do dnešní podoby. Již v roce 2012 tam vznikla zmiňovaná herna stolního tenisu, jež funguje dodnes a kolem níž se utvořila komunita seniorů aktivně se věnujících stolnímu tenisu. A jelikož právě neorganizovaní senioři – pravidelní návštěvníci a v určitém slova smyslu také spolutvůrci koncepce komunitního centra – se zapojili od samého začátku do projektu Senzační senioři Nadace Charty 77, nese tento turnaj jejich jméno.

Je důležité připomenout dvě nejvýraznější osobnosti se stolním tenisem v komunitním centru spojené. První je zakladatel herny stolního tenisu Miroslav Jiskra, druhý jeho následovník Václav Svoboda, jenž vnesl do tréninků řád a disciplínu takřka na úrovni profesionálních hráčů. Oběma patří veliké poděkování za obětavou činnost pro ostatní, a protože již nejsou bohužel mezi námi, také příslib, že seniorský stolní tenis bude v Komunitním centru Prádelna dále pokračovat a rozvíjet se.

„Pro mne je tento turnaj dalším potvrzením skutečnosti, že senioři z Prahy 5 se chtějí hýbat, sportovat, aktivně žít. Navíc
na konkrétním příkladu pěkně ukazuje, že kromě pozitivního vlivu na samotnou fyzickou kondici ovlivňují pravidelné pohybové aktivity také celkovou kvalitu života. Sám to vidím při častých setkáních právě třeba se seniory z Komunitního centra Prádelna, jejichž životní energie a vůbec postoj k životu by mohly být inspirací pro mnohé jedince o generace mladší,“ konstatoval radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO), který nad akcí pravidelně přebírá záštitu.