Povodňová komise dnes jednala naposledy

02/07/2009

Povodňová komise hl. m. Prahy konstatovala, že Povodí Vltavy začíná odpouštět z Orlíka méně vody a také prognóza meteorologů je relativně optimistická. Do zítřka by se proto měl postupně snížit průtok Vltavy v Praze pod 600 metrů krychlových za sekundu, v průběhu dopoledne by poté bylo možné obnovit lodní dopravu v centrální části Prahy a postupně, podle vývoje, rušit i další protipovodňová opatření. Další zlom má nastat v úterý, kdy by mohla být otevřena vrata i na Čertovce a skončila by všechna protipovodňová opatření v Praze. Dnešní jednání protipovodňové komise bylo proto poslední.

„Jsme nadále připraveni na jakoukoli změnu situace. V této chvíli ještě trvá i varování meteorologů před bouřkami a přívalovými dešti, ale jejich předpověď je relativně příznivá. Vltavská kaskáda snižuje odtoky z přehrad, i když si nechává velkou retenční rezervu. Pro Prahu toto vše znamená, že můžeme postupně zmírňovat protipovodňová opatření v souladu s protipovodňovým plánem. Pokud půjde vše podle předpokladů, zítra bychom mohli obnovit lodní dopravu v centrální části města a zřejmě v sobotu postupně začít otevírat i náplavky. Nestane-li se nic mimořádného a manipulace na kaskádě půjdou podle plánu, v úterý bychom už mohli i otevřít Čertovku a skončila by všechna protipovodňová opatření,“ řekl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Konstatoval, že dnešní jednání Povodňové komise bylo poslední, ale Praha sleduje vývoj situace a je v kontaktu s Povodím Vltavy i Českým hydrometeorologickým ústavem.

Městská policie dnes ráno také umístila na molo za hotelem Four Seasons říční člun s nepřetržitě sloužící posádkou.

„Jde o preventivní opatření. Je mnoho “povodňových turistů”, kteří si chodí prohlížet rozvodněnou řeku a zalité břehy, může se stát cokoli, “ vysvětlil nasazení říčních hlídek náměstek Blažek. “Člun se pohybuje vysokou rychlostí po obrovské ploše a může zasáhnout v případě, že by neopatrný zvědavec, rybář nebo kdokoli jiný spadl do vody, jejíž proud je stále velmi silný,” dodal Rudolf Blažek.