Portheimka představí netradiční zpracování Galileova výroku “A přece se točí”

25/07/2012

Městská část Praha 5 si vás dovoluje pozvat na vernisáž výstavy “…a přece se točí!”, která se uskuteční 30. července 2012 od 18:00 v Galerii Portheimka na Smíchově.

Galileův okřídlený výrok „A PŘECE SE TOČÍ…“ lze vnímat jako věčný vzdor svobodného myšlení proti schematizaci, jako odpor rácia proti iracionalitě, ale také jako odvahu postavit vnitřní přesvědčení proti argumentačním stereotypům. Podobenství  se však skrývá i v životním příběhu Galilea, jenž  mnohonásobně vylepšil stávající dalekohled  v nové „perspicillum“, osmkrát násobící vizuální vjem, a zemřel sám slepý… Odpovědí na tento odkaz budou díla Bedřicha Dlouhého, Jana Eckerta, Ivana Exnera, Xenie Hoffmeistrové, Vladimíra Kasky, Kláry Klose, Aleše Krejči, Jiřího Mocka, Valdemara Sokola, Jaroslava Šerýcha a mnoha dalších.

Výstavu je možné navštívit v Galerii Portheimka každý všední den kromě pondělí od 13:00 do 18:00 až do 31. srpna.