Porotce nejvíce zaujal projekt smíchovské náplavky v barvách

27/06/2012

Náplavka u ulice Hořejší nábřeží a předpolí Jiráskova mostu by se v budoucnosti mohly změnit na barevnou zónu. Nový návrh podoby dal tomuto městskému prostoru mezinárodní studentský workshop „Zelená čtvrť“, který probíhal ve dnech 18. až 22. června. Akci pořádala Městská část Praha 5 a Česká zemědělská univerzita ve spolupráci se společností Husqvarna Česko s.r.o.

Autory vítězné studie s názvem „Náplavka v barvách“ je mezinárodní studentský tým ve složení Hana Strnadová, Maritna Rzepielová a Anna Gawełová. Workshopu „Zelená čtvrť“ se účastnili studenti České zemědělské univerzity, Českého vysokého učení technického, SPU Nitra, studenti z Politechnika Krakowska a La Sapienza – Università di Roma. Tři nejlepší návrhy byly oceněny celkovou částkou 20 000 Kč, kterou v rámci podpory městské zeleně poskytla společnost Husqvarna Česko s.r.o.

„Oceněný návrh zaujal odbornou porotu originálním a komplexním řešením problematiky celého prostoru, které navíc přesahuje hranice Prahy 5. Řada barevných či klidných zákoutí zde vytváří příjemný protiklad proti současnému vzhledu tohoto území,“ říká Barbora Kočová ze společnosti Husqvarna Česko s.r.o.

„Díky studentským pracím získala Praha 5 nezávislý a kreativní pohled na situaci kolem Jiráskova mostu,“ hodnotí výsledky workshopu prof. Ing. Pavel Tlustoš, CSc., děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity, pod jehož záštitou celý workshop probíhal. „Cílem urbanisticko – krajinářských studií vzniklých v rámci workshopu „Zelená čtvrť“ bylo najít vhodné řešení pro předpolí Jiráskova mostu i přilehlé části nábřeží a vytvořit přátelský, přívětivý prostor při zohlednění všech vazeb a s návazností na okolní infrastrukturu. Studenti také sledovali propojení řešeného území s centrální částí Smíchova kolem kostela sv. Václava, jehož revitalizaci MČ Praha 5 připravuje.”

Všech sedm studií, které vznikly v průběhu workshopu, se představí v průběhu července na výstavě v Galerii MČ Praha 5 ve Štefánikově ulici. Starosta Prahy 5 MUDr. Radek Klíma při zahájení workshopu uvedl, že se radnice návrhy bude zabývat a je tedy možné, že některý z nich bude v budoucnosti realizovat. Využitím přilehlé části nábřeží, včetně náplavky mezi Palackého a Železničním mostem, se aktuálně zabývají odborníci MČ Praha 5.

Nábřeží a náplavky jsou v současnosti v Praze aktuální téma. Zpracované jsou jak studie možného využití nábřeží na celém území města, tak dílčí, na území jednotlivých městských částí. Realizace některých projektů ověřuje jejich nosnost a poskytuje návod k vylepšení způsobů využití nábřeží. V Praze se rovněž usiluje o využití toku Vltavy a to nejen pro vyhlídkové plavby, ale i pro rekreační a osobní dopravu.

Vítězný návrh

Hana Strnadová (ČZU Praha), Maritna Rzepielová (SPU Nitra) a Anna Gawełová (Politechnika Krakowska)

Předpolí Jiráskova mostu je ponechán současný tvar. Na povrchu z přírodního kamene jsou umístněné transparentní panely ve tvaru vinoucích se stuh. Na panelech jsou designově ztvárněná panoramata Prahy, která nabízejí pohled na město z jiného úhlu. V denním světle je panorama čitelné díky odlišné čirosti průsvitného materiálu. V noci je panorama viditelné díky světelné linii kopírující panoramatickou linku.

Od tohoto designového objektu je vedena barevná linie spojující horní úroveň Hořejšího nábřeží s náplavkou. Linie je vedena středem širokého prostoru a prochází po schodech dolů, přes přechod k pobřeží řeky. Na ní jsou umístěné sedací prvky, které jsou vhodné i pro ležení. Pro zvýraznění a rozčlenění prostoru byl použitý světlejší tón dlažby. Blíže k řece jsou postavená barevná transparentní kola umožňující rozdílné pohledy na protější břeh.

Přibližně ve střední části náplavky je linie zvlněná. Znázorňuje vtékání Motolského potoka do Vltavy. V horní části nábřeží je vybudován nový přístup do řeky pomocí schodových stupňů, které dále přechází v dřevěné molo pro rybářské loďky. Vstup do řeky využívají labutě, které prostor zpestřují a někteří návštěvníci je chodí krmit. Labutě tvoří Genius loci, který je atraktivní pro návštěvníky. Zvýšenou údržbou místa se zachová čisté prostředí s krásnými labutěmi.

Protipovodňové zdi jsou osázené v horní části pnoucími rostlinami, které přepadají přes kamennou stěnu a rozbíjí velkou celistvou plochu. V horní části na rozhraní úrovní jsou postavené lavičky. Zde si návštěvníci mohou prohlédnout panorama z jiného úhlu.

Grafické nákresy na stěnách přesahují vymezené území. Jsou použité na kamenných stěnách mezi ulicemi Hořejší nábřeží a ulicí Nábřežní. Pojítkem pro ně je fialová linie, která začíná na křižovatce u Jiráskova mostu. Pro grafiky a kresby jsou vhodné betonové plochy opěrné zdi v ulici Nábřežní a plochy pod Jiráskovým mostem. Zde je počítáno se světlými liniemi, které plochu osvětlí a vytvoří ji obyvatelnější. Kreativní aktivity, které mohou vzniknout na těchto plochách, jsou inspirovány mottem „Colour your Prague“.

Informační systém „Praha 5 v barevných proměnnách“

Důležitou funkcí informačního systému Prahy 5 je propojení celé městské části. Vznikl základ modelového informačního systému pro Smíchov nazvaný Smíchov – Something Special. Systém je rozdělen do odvětví: art, history, sports and fun, famous people, dominats a nature. Grafické značky pro tyto oblasti jsou odlišeny barevným rámečkem. Značky jsou vyrobené z průhledného materiálu a jsou vsazené do dlažby na konkrétní místo.

2. místo

Tereza Šulcová (ČZU Praha), Caterina Cappelli (La Sapienza – Università di Roma, facoltà di Architettura), Vojtěch Pošmourný (ČVUT Praha)

3. místo

Miriam Doucová (SPU Nitra), Jaroslav Kettner (ČZU Praha), Petra Ludvíková (ČZU Praha)