Poděkování mnohonásobným dárcům krve a krevních složek

18/06/2013

Několik desítek dobrovolných dárců krve se ve čtvrtek 13. června sešlo v sále Zastupitelstva MČ Praha 5, aby z rukou radního Marka Kukrleho (UNP), zástupců Magistrátu hl. m. Prahy a Českého Červeného kříže převzali ocenění za svoji nezištnost, se kterou absolvovali 40, 80 a 120 bezplatných odběrů krve, plazmy nebo krevních destiček.

Dárci krve a jejích složek jsou v současné době zásadní a nenahraditelnou pomocí pro všechna lékařská oddělení, kde dochází k využití krve.

Nejvýznamnější odměnou pro dárce je jejich osobní zadostiučinění, což na úvod slavnostního podvečera zdůraznil i prof. MUDr. Jiří Zámečník, CSc., člen vedení ČČK Praha 1 a předseda Klubu dárců krve při ČČK Praha 1: „Nejhorší vlastností člověka je lhostejnost, nejlepší schopnost učinit druhého šťastným. Dárci krve nejsou lhostejní a nezištně poskytují něco, co druhému může zachránit to nejcennější, co má – život.“ Za radnici Prahy 5 pozdravil zúčastněné radní Marek Kukrle (UNP): „Tento slavnostní večer je alespoň symbolickým poděkováním dárcům za jejich stálou pomoc pacientům, kteří by bez jejich přispění nemohli být úspěšně léčeni. Nezbývá mi nic jiného než před vámi pomyslně smeknout klobouk,“ poděkoval radní Kukrle.

Program, který se uskutečnil pod záštitou starosty Prahy 5 Ing. Miroslava Zeleného, pak pokračoval předáváním plaket profesora Janského a zlatých křížů ČČK a dále drobných dárků od Magistrátu hlavního města Prahy a MČ Praha 5. Následovalo vystoupení hudebního uskupení „Dobrohraj“ a pro účastníky bylo připraveno drobné pohoštění.

Jedním z oceněných dárců krve a krevních složek byl Ján Huhuk z Ústecka:

Kdy jste poprvé dal krev?

Před vojnou na Slovensku, to už je 27 let. Přemluvila mě k tomu kolegyně z práce. Souhlasil jsem, alespoň jsem si zjistil krevní skupinu.

Za kolik odběrů jste získal ocenění?

Za 80, ale na svém kontě jich mám už téměř 120. Příští rok se tu asi zase objevím.

Bydlíte v severních Čechách, proč nedáváte krev tam?

Protože tam to z nějakých kapacitních důvodů nestíhali. Do Prahy jezdím darovat krev už deset let, moje manželka je tu zaměstnaná ve zdravotnictví.

Daruje krev i ona?

Ta jediná ne, ale do transfuzních stanic díky mně pravidelně docházejí jak můj bratr, tak moje tři děti.

Musí zasloužilý dárce držet kvůli kvalitě krve nějakou dietu?

Nic extra. Před odběrem se nesmí jíst tučná jídla a vypít větší množství alkoholu. Ráno se pak doporučuje posnídat suché pečivo bez másla a margarínu. Porušení životosprávy zdravotníci poznají, plazma je pak hodně žlutá, „tučná“.