Počet žádostí o informace klesá

27/02/2003

Radní páté městské části vzali na vědomí Výroční zprávu Úřadu MČ Praha 5 za rok 2002 zpracovanou podle zákona 106/1999 Sb, o svobodném přístupu k informacím.

Loni byly podle tohoto zákona podány pouhé čtyři písemné žádosti,” uvedl tajemník úřadu Karel Čuda. Podle něj počet žádostí stále klesá.

V roce 2000 bylo totiž podáno celkem 66 žádostí, o rok později již jen 45. Hlavní důvod poklesu vidí tajemník úřadu v tom, že občané mají, znají a většinou i využívají jiné a rychlejší cesty k získání požadovaných informací, jako například internetové stránky Prahy 5 na adrese www.praha5.cz . Dalším zdrojem informací pro občany jsou informační střediska úřadu, noviny Pražská pětka, případně osobní návštěvy na odborech či telefonické dotazy. Většina tazatelů také již přišla na to, že na drtivou většinu otázek dostane uspokojivou a vyčerpávající odpověď i mimo rámec výše zmíněného zákona.

Ze čtyřech loňských písemných žádostí byla jedna zaslána e-mailem, zbylé tři pak byly podány klasickou formou. Na Odbor výstavby mířily tři dotazy, jeden pak na Odbor správy majetku. Byla vydána dvě rozhodnutí o částečném odmítnutí poskytnutí informace, jeden z žadatelů se odvolal a jeho odvolání bylo zamítnuto. Žadatel pak využil svého práva obrátit se ve věci na soud, věc však není ještě pravomocně ukončena. Na úřadě nebyl zaznamenám žádný případ porušování zákona 106/1999 Sb. a nebyly proto uplatněny žádné sankce.