Plastika “Had” v parku Portheimka

24/09/2018

Plastika s názvem Had autorek Barbory Fastrové a Johany Pošové je od pátku 21. září 2018  v parku Portheimka. Vernisáže se za MČ Praha 5 zúčastnil zástupce starosty Lukáš Herold, za Spolek Skutek, který stál u zrodu myšlenky „plastikami kultivovat prostředí a rozvíjet naše myšlení“, byl na slavnosti Petr Dub.

Na umění ve veřejném prostoru se v poslední době zapomíná. Proto jsem zahájil novou tradici dočasných instalací v tomto malebném prostředí. Za první dílo děkuji oběma autorkám. Za pomoc a neúnavné prosazování umění ve veřejném prostoru děkuji Spolku Skutek,“ řekl na vernisáži Lukáš Herold.

Podle slov Barbory Fastrové a Johany Pošové Had není „klasická figurální plastika“ ke které se jenom vzhlíží. „Na naši sochu je možné i sahat, předpokládáme, že lidé budou s objektem spolupracovat,“ uvedly autorky.

Barbora Fastrová (*1988) a Johana Pošová (*1985)

absolvovaly Ateliér Fotografie na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Spolupracují od roku 2014, kdy měly společnou výstavu v Berlínském modelu.

V loňském roce absolvovaly residenční pobyt v INI gallery a Meetfactory. Jejich práce není mediálně specifická, opakovaně se ale vrací k „chudým“ materiálům, vytváří sochy z látek a neumělé objekty z keramické hlíny. Právě silná vizuální stránka toho kterého zvoleného materiálu často odkazuje k jejich zájmu o přírodu a konkrétněji životní prostředí. Přechod z galerijního do veřejného prostoru se pro ně tak stává nástrojem, jak oslovit širší publikum.