Pietní akt a výstava připomenou 100. výročí tragické smrti M. R. Štefánika

Vážení, starosta Daniel Mazur a radní Lukáš Herold si vás, u příležitosti 100. výročí tragické smrti Milana Rastislava Štefánika, významného slovenského vědce a politika, dovolují pozvat na pietní akt a slavnostní zahájení výstavy s názvem: „Milan Rastislav Štefánik – život legendy“.

Pietní akt a zahájení venkovní výstavy se uskuteční v pátek 3. 5. 2019 od 11 hodin před budovou radnice ve Štefánikově ulici za účasti pana Petera Weisse, velvyslance Slovenské republiky v ČR. 

100. výročí tragické smrti M. R. Štefánika, vědce, politika a jednoho z nejaktivnějších příslušníků zahraničního odboje, který se spolupodílel na vzniku samostatného Československa, připadá na 4. května (1919). Nenadálá a dodnes diskutovaná smrt prvního československého ministra vojenství při jeho návratu do vlasti otřásla snad celou tehdejší veřejností a vynesla jej na piedestal prvního hrdiny mladého státu.

Tehdy se také započal druhý život M. R. Štefánika – život legendy.

Zatímco na Slovensku mu dodnes náleží čestné místo v národním narativu, z české kolektivní paměti se jeho příběh vytrácí. Některá veřejná prostranství sice stále nesou Štefánikovo jméno, málokterý kolemjdoucí má ale jasnější představu o tom, jaký M. R. Štefánik byl a jakou roli sehrál při zakládání Republiky československé.

Připomenout obě tyto roviny jeho osobnosti je ústředním cílem výstavy, která vznikla ve spolupráci MČ Praha 5 s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR.

Výstava bude k vidění do 31. května 2019.

Autory koncepce a textů výstavy jsou Jakub Štofaník a Pavel Fabini. Grafické řešení je dílem Evy Miškovské.