Pietní akt 79. výročí bombardování na Farkáně

12/02/2024

Právě na Popeleční středu (a také sv. Valentýna) 14. února 1945 se Praha stala cílem amerických bombardérů. Podle většiny historiků, americký svaz letounů B-17 místo Drážďan, za údajně nepříznivých klimatických podmínek, zaútočil na Prahu. Existují ovšem i domněnky, že díky shodnému meandru řeky, jaký dělá Vltava v Praze i Labe v Torgavě (Torgau), které je velkým okresním městem u řeky Labe, v severozápadní části německé spolkové země Sasko) si navigátor spletl obě města.

V Praze bylo bombardováním zničeno více než dva a půl tisíce pražských domů, 701 obyvatel zabito a zraněno 1184 osob. Americké bombardéry přezdívané „létající pevnosti“ udeřily na rozhraní Smíchova, Radlic a Jinonic, dle Vojenského historického ústavu šlo o první bomby. Celkem na Prahu dopadlo 152 tun. Následky ničivých náletů byly tragické. S výjimkou lehkého poškození smíchovského a vršovického nádraží nebyl zasažen žádný z vojensky důležitých cílů, nýbrž prakticky výhradně hustě obydlené centrum města (Vinohrady, Vyšehrad, Emauzy, Mánes).

Oběti bombardování, o němž byli přesvědčení Pražané, že k němu nemůže dojít, poctili Češi na dnešním Náměstí míru, k pozůstalým a k zúčastněné veřejnosti promluvil Karl-Hermann Frank, za nemocného protektorátního prezidenta Háchu.

Němci, kteří osudové chyby chtěli využít ke své propagandě, se pietně shromáždili před Rudolfinem. Oficiální památník však nestojí dodnes.

Každým rokem si tedy tragédii lokální patrioti připomínají alespoň u pomníčku na Farkáně (Praha 5) pietním aktem bombardování Radlic a Malvazinek. Organizátorem vzpomínkové akce je Ekologická a humanitární služby občanů na Farkáně (EHSONF).

Nálet spojenců měl fatální důsledky pro lokalitu. Tři domy byly naprosto srovnány se zemí, poškozeny domy na Farkáně I a III, dům na náměstí a řada dalších byla citelně poničena. Bylo poškozeno náměstí starých Radlic, kostelíček sv. Jana Nepomuckého v Radlicích a hřbitov Malvazinka. Byla vybombardována i usedlost Malá (Fričův statek), kde zahynul její majitel. Vedle kostelíčka sv. Jana Nepomuckého je umístěn pomníček, který připomíná tuto událost a oběti, jak z Farkáně, tak ze starých Radlic.

Pražané letecký útok takřka na sklonku II. světové války nečekali a někteří se před nálety nestačili včas ukrýt. Měli na to údajně jen pár minut. Bohužel tragických událostí využila i německá propaganda. Na náměstí Míru se uskutečnila tryzna za české oběti. V roce 1945 to bohužel nebylo poslední bombardování, Praha do konce války čelila ještě většímu a už cílenému útoku, 25. března. Mezi cíle čtyř stovek amerických úderů patřily zejména Libeň a Vysočany se závody ČKD (za války přejmenovanými na Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik AG, BMM) a dále prostor Čakovice – Letňany – Kbely, kde se nacházela důležitá letiště.