Personální situace ve školství je kritická, říká Martin Damašek

Odbor školství Prahy 5 zpracoval analýzu demografického vývoje, aby bylo možné cílit investice v oblasti školství do lokalit, kde je možné očekávat vyšší poptávku po místech v mateřských i základních školách.

„Jde především o lokality Košíře, sever a jih Smíchova, především v lokalitě na Knížecí se chystá masivní bytová výstavba. Začnu Smíchovem – jih, tam má po dokončení výstavby přibýt zhruba deset tisíc nových obyvatel, tam máme zacílenu investici do celé nové základní školy. Proběhla velká mezinárodní architektonická soutěž, ze které vyšel architektonický návrh budovy základní školy,“ upřesňuje zastupitel a předseda školského výboru Martin Damašek (TOP 09.

Jak dále uvedl Martin Damašek, je potřeba investovat také do minimálně dvou mateřských školek v Košířích a do budoucího druhého stupně Základní školy Podbělohorská. V případě těchto mateřských školek půjde o investice formou nástavby stávajících budov mateřských školek, v případě druhého stupně ZŠ Podbělohorská hledáme pozemky pro výstavbu.

Na otázku největších slabin českého školství pak Martin Damašek připomíná, že naše školství je zatím ještě poměrně kvalitní. „Pokud ale stát nezačne řešit personální situaci, tak nám asi základní školství brzy personálně zkolabuje. Je to dáno jednak výbornou ekonomickou situací u nás, kdy máme nejnižší nezaměstnanost na kontinentu, ale je to dáno i tím, že čistý plat učitele sotva stačí na nájem v Praze,“ popisuje situaci zastupitel Martin Damašek, podle kterého stejný plat dostanou lidé například i na místech pokladních, nebo prodavačů. Stav může podle něj částečně vyřešit buď ekonomický cyklus, kdy opět vzroste nezaměstnanost a kvalifikovaní lidé se vrátí zpět do svého oboru, nebo zásah státu v podobě zvýšení platů nad průměrnou pražskou úroveň.

„Víme, že zhruba 31 procent učitelů na Praze 5 je v tom intervalu od 51 do 60 let věku, čili skutečně blížíme se tomu personálnímu kolapsu v příštích dvou volebních obdobích, tak jsme se rozhodli už před pár lety z městských peněz proplácet takzvané kvalifikační vzdělávání. To je vzdělávání, které poskytují pedagogické fakulty magistrům z jiných oborů, než pedagogických. Zastupitelstvo také vyčlenilo určitý počet bytů, které jsou k dispozici i učitelům,“ konkretizuje opatření městské části Martin Damašek.

Připomíná také důležitost studia cizích jazyků, především angličtiny. Z prostředků místního akčního plánu proto podporuje Praha 5 zapojení rodilých mluvčích do výuky a také pravidelně pořádá Mezinárodní žákovské konference, které jsou celé vedeny v anglickém jazyce. Mladá generace se tak už od prvopočátku učí komunikovat anglicky o zadané problematice na mezinárodní úrovni s teamy žáků i učitelů z mnoha okolních států.