Participativní rozpočet 2020: lhůta pro sběr návrhů byla prodloužena do konce května

30/04/2020

Chcete se podílet na budoucí podobě Prahy 5? Přihlaste svůj návrh na proměnu veřejného prostoru – zvelebení či vybudování dětského hřiště, sportovní plochy nebo komunitní zahrady, doplnění prvků „zelené infrastruktury“ apod. – do Participativního rozpočtu 2020. Máte na to ještě měsíc. Vzhledem k aktuální situaci rozhodla Rada MČ Praha 5 o prodloužení lhůty pro sběr návrhů od občanů až do 31. května 2020.

Participativní rozpočet spočívá ve vyčlenění části peněz z rozpočtu městské části, o jejichž využití spolurozhodují obyvatelé společně se svými volenými zastupiteli. Letos je na Participativní rozpočet Prahy 5 vyčleněno 15 milionů Kč. Návrh může podat občan Prahy 5 starší 18 let spolu s 5 spolunavrhovateli (taktéž občany Prahy 5), a to prostřednictvím on-line formuláře umístěného na webových stránkách https://participativnirozpocet.praha5.cz.

O tom, které návrhy uspějí a budou realizovány, rozhodují občané prostřednictvím hlasování, které probíhá ve stanoveném termínu na webových stránkách projektu.

• Jaký návrh lze do projektu přihlásit a co naopak do Participativního rozpočtu nepatří?

Přihlášený návrh musí být realizovatelný ve veřejném prostoru a daný pozemek, kterého se návrh týká, musí být volně přístupný. Návrh musí mít investiční, tedy „hmotný“ charakter, nesmí se jednat o krátkodobý např. sezónní projekt.

POZOR! Návrhy na opravu chodníků, silnic či dalších komunikací, ani návrhy na doplnění počtu odpadkových košů či kontejnerů, bohužel není možné do Participativního rozpočtu zahrnout, neboť městská část má v těchto oblastech jen velmi omezené kompetence.

V roce 2020 vyčlenila MČ Praha 5 na občanské návrhy celkem patnáct milionů korun.

• Důvody pro prodloužení lhůty
  1. Ačkoliv je možné návrhy do Participativního rozpočtu Prahy 5 podávat elektronicky, je pro potenciální navrhovatele obtížné spojit se se sousedy a známými za účelem plánování a precizování návrhů
  2. Není možné organizovat veřejná setkání s občany za účelem jejich informování o Participativním rozpočtu, a tím je značně ztížena informační kampaň projektu

• Aktualizovaný harmonogram

1. 2. 2020      Začátek předkládání návrhů
    12. 2. 2020    Veřejné setkání k Participativnímu rozpočtu 2020
    31. 5. 2020   Konec předkládání návrhů
    1. 9. 2020      Začátek hlasování veřejnosti o jednotlivých projektech
    30. 9. 2020    Konec hlasování
    1. 10. 2020    Zveřejnění výsledků

Těšíme se na vaše návrhy!

Další informace o Participativním rozpočtu najdete ZDE.

Dosud přihlášené návrhy ZDE.

Výsledky hlasování o jednotlivých projektech Participativního rozpočtu 2019 ZDE