Otevřená radnice v Praze 5: Stop rozhodování za zavřenými dveřmi

18/12/2014

Mezi hlavní témata podzimních komunálních voleb patřilo zvýšení transparence rozhodování na radnicích. Bohužel v mnoha obvodech zůstalo jen u volebních slibů. Mezi výjimky se ale zařadila pátá městská část, kde jsou nově všechna zasedání výborů a komisí otevřena veřejnosti.

Ačkoliv Rada městské části Praha 5 zatím připravuje úplné programové prohlášení, některé kroky k otevření radnice a úřadu veřejnost již zaznamenala. K těm nejviditelnějším patří zpřístupnění účasti občanů na jednáních poradních orgánů zastupitelstva a rady, tedy ustavených výborů a komisí.

„Komise vytváří usnesení, která v podstatě doporučují radě, jak v dané věci rozhodnout. Obdobná situace platí i ve vztahu mezi usnesením výborů a rozhodnutími zastupitelstva. Považujeme proto za zásadní, aby se těchto jednání mohla účastnit i veřejnost. V minulosti tomu tak nebylo,“ vysvětlil starosta MUDr. Radek Klíma (TOP 09).

Podle něj v nových jednacích řádech již nic nebrání tomu, aby se zájemci jednání účastnili.

„V Praze 5 jsme navíc v souladu s koaliční dohodou nabídli členství ve výborech všem zastupitelům, včetně opozice,“ dodal starosta Klíma.

Termíny zasedání najdete na webu

V současnosti probíhá plánování všech zasedání a vhodných termínů.

„Jakmile bude stanoven plán zasedání komisí a výborů, zveřejníme jej na webových stránkách městské části. Lidé tak například budou vědět, kdy se budou projednávat změny územního plánu, kdy mohou přijít na radnici diskutovat o podpoře kultury nebo o dopravě. Považujeme to za zásadní rozhodnutí k slíbenému otevření radnice,“ dodal starosta MUDr. Radek Klíma.

Harmonogram zasedání komisí a výborů zveřejní radnice také v nadcházejících vydáních magazínu městské části Pětka pro vás. Kromě termínů zasedání budou na internetu podle vedení radnice zveřejňovány také veškeré podklady k usnesením, včetně příloh.

Přehled výborů (poradní orgány zastupitelstva)a jejich předsedů:

Kontrolní výbor – Martin Slabý – martin.slaby@praha5.cz, 257000144

Finanční výbor – Karel Klíma – karel.klima@praha5.cz, 257000515

Bezpečnostní výbor – Vít Šorm – vit.sorm@praha5.cz, 257000144

Výbor dopravy – Nadežda Priečinská – nadezda.priecinska@praha5.cz, 257000144

Výbor majetku a investic – Pavel Chramosta – pavel.chramosta@praha5.cz, 257000144

Výbor otevřená radnice – Ondřej Velek – ondrej.velek@praha5.cz, 257000886

Sociální výbor – Tatiana Konrádová – tatiana.konradova@praha5.cz, 257000898

Školský výbor – Martin Damašek – martin.damasek@praha5.cz,257000508

Výbor územního rozvoje – Ondřej Kreidl – ondrej.kreidl@praha5.cz, 257000144

Výbor životního prostředí – Josef Cuhra – josef.cuhra@praha5.cz, 257000144

Návrhový výbor – Pavel Himl – pavel.himl@praha5.cz, 257000144