Opětovné prodlužování platnosti živnostenských oprávnění občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou (do 31.3.2025)

22/02/2024

Městská část Praha 5, Úřad městské části

Odbor živnostenský a občanskosprávních agend

INFORMUJE

Další novela zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Dne 1. 1. 2024 nabyl účinnosti zákon č. 454/2023 Sb., tzv. Lex Ukrajina VI, který mj. upravuje další prodlužování dočasné ochrany občanů Ukrajiny na území České republiky.

Prodlužování dočasné ochrany občanů Ukrajiny na území České republiky do 31. 3. 2025 bude opět probíhat ve 2 etapách:

• nejprve do 30. 9. 2024, a to po provedení on-line registrace na webových stránkách Ministerstva vnitra. Upozorňujeme, že registraci k prodloužení dočasné ochrany je třeba provést nejpozději do 15. 3. 2024. Podrobný návod k provedení on-line registrace je k dispozici rovněž na webových stránkách Ministerstva vnitra;
  • následně bude dočasná ochrana prodloužena do 31. 3. 2025, a to po vylepení vízového štítku na konkrétním pracovišti odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra (konkrétní pracoviště, včetně termínu návštěvy, si občan Ukrajiny zvolí při on-line registraci; bez rezervace termínu osobní návštěvy není on-line registrace dokončena).

V návaznosti na výše uvedené bude ve 2 etapách opět probíhat i prodlužování platnosti živnostenských oprávnění (a to analogicky jako v uplynulém roce):

1. etapa – prodloužení platnosti živnostenského oprávnění do 30. 9. 2024

Občan Ukrajiny s dočasnou ochranou, který získal v České republice živnostenské oprávnění na dobu určitou, bude muset, v případě, že hodlá pokračovat v provozování živnosti, tuto skutečnost oznámit živnostenskému úřadu. Zároveň je nezbytné, aby byl občan Ukrajiny zaregistrován k prodloužení dočasné ochrany. Platnost on-line registrace k prodloužení dočasné ochrany je možno ověřit zde. Následně živnostenský úřad prodlouží podnikateli jeho stávající živnostenské oprávnění do 30. 9. 2024.

1. etapa – prodloužení platnosti živnostenského oprávnění do 31. 3. 2025

Před uplynutím data 30. 9. 2024 bude občan Ukrajiny s dočasnou ochranou, který hodlá i nadále pokračovat v provozování živnosti, opět povinen tuto skutečnost oznámit živnostenskému úřadu. Pokud podnikatel i nadále prokazatelně splňuje podmínku pobytového oprávnění na území ČR (tato skutečnost je buď patrná z Cizineckého informačního systému nebo je prokázána novým vízovým štítkem), živnostenský úřad mu prodlouží stávající živnostenské oprávnění do 31. 3. 2025.

Bližší informace k samotnému prodlužování dočasné ochrany na území České republiky jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra.

K provedení změn týkajících se živnostenského oprávnění lze využít Portál živnostenského podnikání.