Open House Praha 2019 – 5. ročník festivalu otevře i dvě budovy v Praze 5

Jubilejní 5. ročník festivalu Open House Praha se uskuteční o víkendu 18. a 19. května 2019 kdy se zdarma otevřou brány 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Během festivalu budou letos přístupné budovy v deseti městských částech, představí se i jinak nepřístupné části dvou zajímavých staveb na Praze 5.

Cílem akce je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší laické veřejnosti. Podle organizátorů si zájemci budou moci „prohlédnout architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, pokochat se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město ze střech výškových budov.“

  • Open House na Praze 5

Organizátoři festivalu představí veřejnosti dvě budovy na území městské části Praha 5 – Winternitzovu vilu a Palác Křižík II na Smíchově.

Památkově chráněná funkcionalistická vila pro rodinu právníka Winternitze vznikla ve třicátých letech 20. století podle návrhu architektů Adolfa Loose a Karla Lhoty. Potomci původních majitelů dům v žalostném stavu získali zpět do vlastnictví v roce 1997 a po rekonstrukci, která trvala deset let, jej zpřístupnili veřejnosti. V rámci festivalu mohou návštěvníci vilu navštívit zcela zdarma a využít jedinečné možnosti nahlédnout do běžně uzavřených prostor kuchyně, prádelny, sklepů a kotelny a dozvědět se o vše o pohnuté historii vily a jejích majitelích.

Palác Křižík II na Smíchově postavený v roce 2013 je sídlem největšího českého internetového portálu a návštěvníci si zde mohou prohlédnout například recepci, vybrané kancelářské prostory, newsroom, terasu s horolezeckou stěnou a střechu. Administrativní stavba patří mezi tzv. šetrné budovy, protože využívá technologie a materiály přátelské k životnímu prostředí.

 

Winternitzova vila

Interiér Paláce Křižík II