Odstranění materiálu s obsahem azbestu ze střech budov ZŠ V Remízku

06/04/2014

Při probíhajících stavebních pracích na Fakultní základní škole Barrandov II, V Remízku 7/919 na barrandovském sídlišti byl objeven azbest v konstrukci školních budov. Zhotovitel stavby, firma Průmstav a.s. a investor, Městská část Praha 5, proto neprodleně zahájili práce na jeho bezpečném odstranění. Díky účasti specializované firmy nebude ohrožen průběh ostatních stavebních prací, zdraví dětí ani omezen rozsah školní výuky.

Podezření na výskyt materiálů s obsahem azbestu existovalo již při zahajování prací na snížení energetické náročnosti budovy školy. Zhotovitel stavby spolu s investorem proto iniciovali další podrobný průzkum, který podezření potvrdil. Rada městské části Praha 5 na svém jednání dne 11.3.2014 rozhodla na základě výsledků průzkumu neprodleně zahájit kroky k bezpečné likvidaci materiálů s obsahem azbestu.

Demontáž azbestového materiálu ze střešního pláště bude probíhat postupně ve 2 etapách:

1. Etapa – střecha objektu tělocvičen cca od 22.4. do 6.5.2014
  2. Etapa – střecha spojovacího krčku a objektu vedení školy cca od 7.5. do 20.5.2014

Na likvidační práce byl vypracován technologický postup v souladu s platnou legislativou, který byl schválen místně příslušnou hygienickou stanicí. Vlastní demontáž provede firma úzce specializovaná na likvidaci azbestu.

Veškeré práce budou probíhat v neprodyšně uzavřeném prostoru, který bude pro tento účel zbudován na příslušné střeše. Uzavřený prostor je v podstatě stan, který je připevněn ke střeše budovy a neprodyšně utěsněn. Je do něj znemožněn přístup všem nepovolaným osobám, pohybují se zde pouze pracovníci vybavení ochrannými oděvy a pomůckami. Po celou dobu od zahájení prací až po ukončení je prostor stanu nepřetržitě odsáván (24 hodin, 7 dní v týdnu), přičemž odsávaný vzduch je čištěn trojstupňovým filtračním zařízením. Pracovníci, kteří azbest likvidují, i likvidovaný materiál procházejí přes několikastupňový systém průchodů, který zabraňuje uvolnění azbestu do ovzduší. Demontovaný odpad s obsahem azbestu je uvnitř uzavřeného prostoru ukládán do neprodyšných obalů a vynášen ven je až po úplném skončení prací. Po dokončení prací v prvním úseku každé etapy a jeho vyčištění je provedeno kontrolní měření koncentrace azbestu uvnitř uzavřeného prostoru. Pokud měřením azbest zjištěn není, uzavřený prostor se odpojí od odsávacího zařízení a demontuje se.

Všechna popsaná opatření zajišťují, že mimo uzavřený prostor neproniknou azbestová vlákna – ani do budovy školy ani do okolního ovzduší. Odstaněný materiál bude firmou odvezen a odborně zlikvidován. Práce na demontáži azbestu nezasahují do vnitřních prostor budov školy a nemají žádný vliv na její chod a bezpečnost.

S případnými dotazy k likvidaci materiálů s obsahem azbestu na objektech ZŠ V Remízku se obracejte na Ing. Kamila Riegla (kamil.riegl@prumstav.cz), nebo na Ing. Jaromíra Hotovce (jaromir.hotovec@prumstav.cz).