Odložená výstava „Krása řemesel Starého Smíchova“ od 1. října 2021 v Portheimce

30/09/2021

V druhé polovině listopadu 2020 byla pod patronací městské části Praha 5 připravena pro galerii Portheimka výstava Bohumila Blažka „Krása řemesel Starého Smíchova“. Autorovy předchozí výstavy v Čechách i v zahraničí byly věnovány grafice, malbě a plastikám z cest, zvláště z Francie. Výběr fotografií a grafik ze Smíchova, kde Bohumil Blažek již více než 20 let žije, měly připomenout u příležitosti 80. narozenin autora i jeho profesi architekta, zaměřeného na rekonstrukce památkových budov a zejména architektonický detail.

Pandemie omezila řadu kulturních aktivit a záměr uspořádání této výstavy dočasně odložila. Přesto navzdory omezením je možné využít toho, že exponáty plánované výstavy, zachycené na fotografiích nebo grafikách nás v reálu obklopují. Často je třeba odmyslet si nedostatečnou nebo nevhodnou údržbu a barbarství „sprayerů“, kteří ničí významné hodnoty a napodobují importované zvyky vydávané za projev svobody, ale pod skvrnami barev nebo rzi je možné vidět kvalitní omítky, štuky, tvarování ostění, podřímsí, dveře a jejich kování nebo detaily mříží a mřížek balkonů. Na smíchovských domech je cenné zachycení vývoje čtvrti a zejména autenticita prostředí a detailů, tak obdivované zahraničními turisty.

Odložená výstava bude k vidění v Galerii Portheimka od 1. října do 14. října 2021. Přijďte se pokochat krásami starého Smíchova.