Odhadovaná volební účast v Praze 5 dosáhla během prvního dne voleb 21 %

10/10/2014

Odhadovaná volební účast během prvního dne voleb do Zastupitelstva městské části Praha 5 a Zastupitelstva hl. m. Prahy dosáhla v Praze 5 pouze 21 procent. Počet hlasujících ve volbě do Senátu Parlamentu ČR je téměř identický.

Volební účast během pátku stoupala velmi pomalu, v prvních hodinách se odhady pohybovaly zhruba na úrovni květnových voleb do Evropského parlamentu. V podvečerních hodinách odhadovaný průměr mírně vzrostl na konečných 20,99 % (pro srovnání: v květnu přišlo k volebním urnám během prvního dne zhruba 14 % voličů, celkově volilo 26,43 % voličů). Registrováno je přitom v páté městské části 59 586 voličů do zastupitelstev a 59 504 voličů do Senátu Parlamentu ČR.

“Mezi nejčastější výtky účastníků současných voleb patří složitost hlasování a nepřehledné volební archy. Probíhají totiž troje volby zároveň – kromě Zastupitelstva městské části Praha 5 a zastupitelstva hl. města Prahy si občané Prahy 5 volí také své reprezentanty do Senátu. Navíc v Praze 5 kandiduje velké množství subjektů. Do zastupitelstva městské části bylo registrováno 784 kandidátů z 19 zaregistrovaných subjektů.  Pro zajímavost, v roce 2010 bylo registrováno jen 360 kandidujících osob v 9 uskupeních, tedy o více než polovinu méně než letos. I to znamená náročnější agendu jak pro členy volebních komisí, tak voliče,” komentoval mluvčí Prahy 5 Luděk Sefzig.

Volební místnosti se znovu otevřou v sobotu v 8:00, volit bude možné až do 14:00.