Obyvatelé Prahy 5 přivítali záměr na revitalizaci lokality Buďánka

20/02/2014

Desítky obyvatel Prahy 5 se sešly na včerejší panelové diskusi spojené s prezentací projektu „Buďánka pro Prahu“. Většina lidí přivítala aktivitu radnice a občanského sdružení na záchranu bývalé dělnické osady, která již léta chátrá.

„Chceme, aby lokalita Buďánka ožila kulturními i společenskými aktivitami a aby se z tohoto místa v budoucnu stalo místo pro setkávání obyvatel Prahy 5, kde si mohou odpočinout, relaxovat nebo se vzdělávat. Radnice chce v nejbližší době především zabezpečit poškozené objekty a vybudovat infrastrukturu. Na celkovou revitalizaci bude potřeba získat dotaci z evropských či jiných zdrojů,“ řekl JUDr. Tomáš Homola, předseda pracovní skupiny Program revitalizace Osady Buďánka a její využití pro volnočasové a společenské aktivity.

Městská část společně s občanským sdružením „Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí“ představili projekt, který bude památkově chráněnou lokalitu Buďánka citlivě revitalizovat. Jeho cílem je zachovat co nejvíce výjimečné atmosféry tohoto místa, rekonstruovat některé z objektů a vytvořit zde prostor pro umělecké ateliéry a dílny či vzdělávací akce. Své místo by zde nalezly mimo jiné i chráněné dílny pro postižené, lokalita by se také stala zelenou „oázou“ klidu v páté městské části.

Obyvatelé Prahy 5, kteří se prezentace v sále zastupitelstva Prahy 5 zúčastnili, živě diskutovali o možné budoucí podobě někdejší osady Buďánka, přicházeli s mnoha dotazy, připomínkami a nápady. Zejména však oceňovali, že Buďánka opět začnou sloužit lidem a dočkají se úprav a rekonstrukce.

Při revitalizaci lokality Buďánka se počítá s financováním z takzvaných švýcarských či norských fondů, z evropských zdrojů nebo jiných grantových programů. Více informací o projektu „Buďánka pro Prahu“ je možné najít ve zvláštní sekci na webu Prahy 5.