Obraz lokality “Osady Buďánka” bude zachován pro budoucí generace

12/03/2008
Sbor expertů, pracovníci Magistrátu hlavního města Prahy – Odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, s investorem a městskou částí Praha 5 dokázali nalézt řešení pro diskutovanou lokalitu městské části Praha 5 a pro budoucí generace zachovat v moderní zástavbě obraz dělnické kolonie “Osady Buďánka”. Investor nyní může rozpracovat veškeré schválené studie a připravit podklady pro jednání zastupitelstva MČ Praha 5, kterému předloží technicko urbanistickou studii. Teprve poté může dojít k prodeji pozemků investorovi.
Starosta MČ Praha 5 Milan Jančík k současnému vývoji řekl: „Městská část Praha 5 vnímá posun v jednání jako mimořádný úspěch. Investor vyslyšel doporučující kroky památkové péče a my nyní po rozhodnutí expertů vyčkáme na nutné podklady. Můžeme předpokládat, že z hlavního města v době dohledné zmizí další nevzhledné a nebezpečné místo.“
“Po téměř dvaceti letech marných pokusů zachránit unikátní lokalitu Buďánka je náš projekt první, který dokázal skloubit požadavky Městské části Praha 5, pražské památkové péče a investora. Troufám si proto tvrdit, že Buďánka mají již z poloviny vyhráno,” uvedl Roman Hrubý, jednatel společnosti GEOSAN ALFA – investora projektu.
Architektonická kancelář Studio pha vytvořila urbanistický koncept revitalizace osady Buďánka.
“Koncept vychází z teze o zachování obrazu lokality dělnických domků doplněného o nové stavby, které reagují na novou ale i původní urbanistickou situaci danou vývojem při Plzeňské ulici. Tu dokumentují i fotografie z provedeného historického průzkumu. Naším cílem bylo především nalezení základní koncepce výstavby, která bude akceptovatelná jak ekonomicky z hlediska investora tak zejména z hlediska památkové péče a umožní investovat do dalších fází projektu,” uvedl architekt Jan Šesták z kanceláře Studio pha.

Společnost Geosan Alfa s.r.o. musí předložit technicko urbanistickou studii k projektu revitalizace osady Buďánka do 31.7.2008.