Nové třídy v mateřských školách zaznamenaly úspěch, umístit se podařilo všechny děti

23/10/2013

Městská část Praha 5 otevřela v září 2013 osm nových tříd pro 192 dětí v mateřských školkách. Vyřešila tak dlouholetý problém s dětmi, kterým nebylo možné z kapacitních důvodů zajistit předškolní vzdělávání. Koncem října proběhlo vyhodnocení, ze kterého vyplývá, že se podařilo do mateřských školek umístit všechny děti, jejichž rodiče o tuto formu předškolního vzdělávání projevili zájem. Městská část Praha 5 dokonce aktuálně disponuje rezervou v podobě 36 volných míst v mateřských školách.

Hlavním cílem zvýšení kapacity mateřských škol bylo včas reagovat na výrazný převis poptávky rodičů po místech pro své děti nad nabídkou volných míst. A otevření osmi tříd se Praze 5 vyplatilo.

„Jsme rádi, že k 21. říjnu 2013 máme v našich mateřinkách ještě 36 volných míst. Není to samozřejmě závratná cifra, ale mnohem důležitější je, že se podařilo poskytnout našim dětem předškolní vzdělávání, které je nenahraditelné především z pohledu socializačního vývoje dítěte,“ komentoval úspěch radnice starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (Hlavu vzhůru!, UNP).

Z  přehledu naplněnosti kapacit jednotlivých mateřských škol vyplývá, že v MŠ Chaplinovo náměstí a V Remízku je aktuálně po 15 volných místech, v MŠ Kořenského 4 a MŠ Radlická nabízí 2 volná místa.

„Podařilo se nám tak splnit jeden z cílů Rady MČ Praha 5, pro kterou je školství a vzdělávání v městské části naprosto zásadní prioritou,“ dodal radní pro školství, sport a kulturu Michal Šesták (UNP).

Městská část Praha 5 během letních měsíců dobudovala celkem 8 tříd s celkovým počtem 192 míst. Vyhověla tak přáním zákonných zástupců o umístění dětí v mateřských školách zřizovaných MČ Praha 5. Nových tříd se dočkala tato školská zařízení: MŠ při ZŠ Chaplinovo náměstí (2 třídy, celkem 56 dětí), MŠ při FZŠ V Remízku – objekt v ulici Záhorského (2 třídy, celkem 56 dětí), MŠ při ZŠ Radlická (1 třída 16 dětí), MŠ při ZŠ U Santošky (1 třída, 24 dětí), MŠ při ZŠ Tyršova (1 třída, 24 dětí) a MŠ při ZŠ Weberova (1 třída 20 dětí). Městská část Praha 5 nyní celkově zřizuje 89 tříd mateřských škol, které navštěvuje dohromady téměř dvatisíce třista dětí a je tak jednou z mála pražských městských částí, která dokázala zcela uspokojit poptávku svých občanů po této službě. Současně pro příští rok ve svém investičním výhledu počítá s vybudování dalších tříd mateřských škol v návaznosti na aktuální potřeby.