Nová zeleň v Praze 5 sníží imisní zátěž z dopravy o 14 tun ročně!

03/07/2012

O tom, že doprava způsobuje obrovskou imisní zátěž, není pochyb! Neustále se navyšující počet automobilů a dalších dopravních prostředků ročně vyprodukuje tisíce tun nežádoucích zplodin, které všichni bohužel dýcháme. Městská část Praha 5 se proto rozhodla alespoň částečně snížit tento nežádoucí jev a svým občanům tak zajistit lepší podmínky pro život. Radnice páté městské části proto zahájila instalaci kontejnerů s izolační zelení, které se podílí na snižování imisního zatížení nejrušnějších ulic.

Jedná se mimo o tyto lokality – Nádražní, Svornosti, Hořejší nábřeží, Strakonická a v ulici K Barrandovu bylo vytipováno sedm protihlukových zdí, které jsou vhodné k ozelenění popínavými dřevinami. Projekt „Snížení imisní zátěže z dopravy ozeleněním ulic!“ je částečně financován z dotačního titulu Státního fondu pro rozvoj životního prostředí. Veřejnost se tak může těšit na celkem 277 vzhledných květníků z litého betonu s hladkou povrchovou úpravou, které budou osázeny odolnými vzrostlými dřevinami s podrostem.

Celkově se tak podaří snížit imisní zátěž o celých 13,755 tuny absorbovaných znečišťujících látek ročně! To už opravdu není zanedbatelné množství.

Předpokládaná doba realizace díla je odhadována na dva měsíce a je směřována na období prázdnin, kdy lze předpokládat snížení dopravního ruchu na Praze 5. První kontejnery by měly být usazovány počátkem července. Rádi bychom veřejnost požádali o toleranci a shovívavost při umisťování kontejnerů těžkou technikou, vzhledem k jejich velkému počtu a nezbytné manipulaci s těžkou technikou lze očekávat drobné dopravní komplikace. Práce budou postupně probíhat od méně k více frekventovaným úsekům.

Po fyzické instalaci květníků bude průběžně probíhat jejich doplnění půdním substrátem a následné osazení vybranými dřevinami. Praha 5 tak bude doplněna nejen o vzhledný „zelený“ inventář, ale především se nám všem bude v urbanizovaném a dopravně zatíženém prostoru o trochu lépe dýchat.