Nová parkovací místa na pětce

29/10/2008

Kvůli zmírnění dopadů extenzivního parkování na území páté městské části schválila MČ Praha 5 výstavbu nových celodenních parkovacích stání přímo na Andělu. 750 míst určených pro občany Smíchova a živnostníky bude umístěno ve třetím podzemním patře centra Nový Smíchov se samostatně řešeným přístupem do garáží přímo z pěší zóny Anděl. Veřejný prospěch stavby spočívá především ve zlepšení stávající dopravní situace.

„Praha 5 je místem plným obchodů, bytů, kanceláří a kulturních zařízení a nová parkovací místa pro své občany potřebuje. Nesprávně stojící auta mimo parkovací zóny také brzdí a někdy i ohrožují dopravu. Projekt výstavby nových parkovacích míst situaci nepochybně zlepší,“ říká starosta MČ Prahy 5 Milan Jančík.

Prostory, kde vzniknou nová parkovací místa nejsou dnes z větší části využívány, případně jsou zatím využívány k jiným provozním účelům centra. Jejich přeměna na moderně vybavené podzemní parkoviště si vyžádá pouhých 6 měsíců času na dokončení. Občany tak nebude rušit zbytečný hluk ani prach, stavitel totiž nezřídí žádné povrchové staveniště.

„Věřím, že toto řešení je nejlepší ze všech možných variant a výrazně pomůže zlepšit životní prostředí smíchovských ulic. Jde zejména o to, aby zde žijící občané a podnikatelé nemuseli při hledání místa k zaparkování dlouze projíždět,“ komentuje odsouhlasení stavby místostarosta Petr Horák.

Do garáží se bude moci vjíždět stávajícími vjezdy do podzemního parkoviště centra Nový Smíchov. Výjezd bude ústit do ulice Plzeňská. Moderní elektronicky řízené parkoviště bude kvůli minimalizování dopadů na okolní prostředí čištěno speciálními stroji, odpadní voda bude stejně jako v případě již využívaných garáží v tomto objektu zpracovávána čističkou odlučující látky na ropném základu.

„Projekt k využití podzemních prostor centra Nový Anděl je takřka modelovým příkladem toho, jak by se měla současná situace s parkováním na Praze 5 řešit. Do budoucna se budeme snažit realizovat podobné stavby, které při velkém přínosu pro residenty a podnikatele v obvodu nezabírají cenné nadzemní pozemky a nevyžadují finančně náročná řešení,“ říká o projektu radní pro dopravu Vojtěch Zapletal.