Noc literatury se letos koná na Smíchově

14/05/2012

Šestý ročník veřejného čtení literatury představí výběr ze současné evropské knižní scény dne 16. května od 18.00 do 23.00 hodin na Smíchově. Akce pod záštitou starosty Prahy 5 MUDr. Radka Klímy se zúčastní celá řada slavných osobností, které budou předčítat na různorodých místech Prahy 5. Jejich přehled naleznete na http://www.nocliteratury.cz, nebo také v dubnovém čísle Pětky pro vás na straně 23.

Ukázky z nových překladů děl evropských autorů budou na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 5 číst známé tváře české kulturní scény. Letošní ročník literárního happeningu se odehraje na patnácti atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 5 – Smíchova. Mezi nejzajímavější místa, která Noc literatury letos navštíví, bude například pivovar Staropramen, stylová budova hudebního klubu Jazz Dock, inspirativní prostředí pražského HUBu, se Smíchovem 130 let spojená Tiskárna Libertas, ale i architektonicky významná místa jako barokní letohrádek Portheimka či budova Městské knihovny (tržnice). Všechny lokality jsou v pěším dosahu okolí stanice metra Anděl. Seznam.cz, jeden z partnerů Noci literatury, připraví pro účastníky GSP mapu, kterou si mohou stáhnout do svých mobilních telefonů.

Spojením zajímavého textu, atraktivního místa a originální prezentace nabídne projekt jedinečnou atmosféru a neopakovatelný kulturní zážitek. V interpretaci populárních českých herců, mezi kterými budou Vladimír Javorský, Ladislav Frej, Jan Budař, Karel Dobrý, Bára Hrzánová a Daniela Kolářová, si letos vyslechneme úryvky z románů dvou nositelů Nobelovy ceny Josého Saramaga či Marii Vargase Llosy. Zatímco kniha Kain portugalského spisovatele Saramaga pojednává o tématech viny a trestu, spravedlnosti a odpovědnosti zobrazených v biblických příbězích, podávaných s jistou dávkou humoru a napětí, španělský spisovatel Mario Vargas Llosa ve své knize Keltův sen vypráví o skutečné historické postavě Rogera Casementa, britského diplomata irského původu který se na počátku století angažoval v boji za nezávislost Irska.

Zajímavého autora představí Norové. Roy Jacobsen, nositel mnoha literárních cen a autor známých románů Vítězové, Mráz či Dřevaři, představí knihu Zázračné dítě, v níž popisuje vývoj evropské poválečné společnosti z přelomu 50. a 60. let dvacátého století, doby Berlínské zdi, prezidenta Kennedyho a Jurije Gagarina. Mezi další příběhy, na které se mohou návštěvníci letos těšit, patří i hororový román Jak zacházet s nemrtvými švédského spisovatele Johna Ajvidea Lindqvista. Dalšími spisovateli, jejichž díla bude prezentovat letošní literární noc v Praze, jsou britský spisovatel David Nicholls, rakouský spisovatel Josef Haslinger, italský esejista a novinář Claudio Magris, z Německa Michael Kumpfmüller, Polsko zastoupí Janusz Rudnicki, Švýcarsko Melinda Nadj-Abonjiová, Francii Boualem Sansal, Maďarsko Krisztián Grecsó, Nizozemsko Anna Enquistová, Belgii Valonsko Marianne Sluszny a Belgii Vlámsko Peter Terrin.