Nejnebezpečnější přechod v Praze se dočkal osvětlení

08/10/2014

Ulice Svornosti je jedna z nejfrekventovanějších v Praze 5, neboť jí každodenně projíždí velká část aut proudících jižním a jihozápadním směrem z centra hlavního města. Přechod pro chodce, jenž ulici protíná, označili lidé díky informační kampani radnice MČ Praha 5 v anketě za nejnebezpečnější v Praze. Díky hlasům veřejnosti získal tento přechod osvětlení, které podstatně zvýší jeho bezpečnost.

Vybudování osvětlení vyšlo na 156 tisíc korun a hradila jej Nadace ČEZ. Na druhém místě se umístil přechod ve Vršovické ulici v Praze 10 s 1397 hlasy, přechod v ulici Svornosti na Praze 5 v blízkosti Smíchovského pivovaru dostal od účastníků ankety 1886 hlasů, tedy zhruba o 500 hlasů více.

Slavnostní zprovoznění nového osvětlení přechodu pro chodce proběhlo v úterý 7. října a byli u toho odborníci na dopravní bezpečnost i zástupci Městské části Praha 5 a Nadace ČEZ.

„Je dobře, že lidé ukázali právě na tento přechod. Kromě velkého počtu osobních aut tudy často projíždí také nákladní auta a kamiony z okolních podniků. V získání co největšího počtu hlasů jsme proto tento přechod podpořili informační kampaní,“ sdělila JUDr. Naděžda Kratochvílová, zástupkyně starosty Prahy 5.

Dopravní policie v současnosti registruje 243 rizikových přechodů, u kterých krom jiných prvků zvyšujících bezpečnost chybí i kvalitní osvětlení. Nadace ČEZ proto přizvala odborníky z řad krajských zástupců Dopravní policie a BESIP, aby vybrali v rámci grantového řízení nejnebezpečnější přechody z celé České republiky. Veřejnost pak měla možnost rozhodnout svými hlasy, které z nominovaných přechodů získají potřebné osvětlení.

„Osvětlení přechodu je zcela klíčové pro jeho bezpečnost, za špatné viditelnosti se totiž výrazně zvyšuje riziko pro chodce i řidiče. Důležitá je ale také vzájemná tolerance na přechodech. Řidič musí dát chodci přednost, ten mu ale musí napřed naznačit, že se do vozovky chystá vkročit,“ doplnil Jaroslav Kučera, krajský koordinátor BESIP v Praze.

Projekt, jenž si klade za cíl snížit riziko tragických nehod na českých silnicích, započal na jaře minulého roku.

„Veřejné hlasování mělo obrovskou účast. Zapojilo se do něj přes 100 tisíc lidí, což dokazuje, že chodci se na přechodech opravdu necítí bezpečně. Jsme rádi, že můžeme udělat něco pro to, aby se počet srážek snížil,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.

Další fakta:

• Přechody pro chodce jsou častým místem dopravních nehod s mnohdy tragickými následky. V roce 2013 se na přechodech stalo 1 283 nehod, z toho 28 bylo smrtelných.
  • Kvalitní osvětlení dokáže snížit počet střetů s chodci na přechodech až o 65 %.
  • Osvětlení se projektuje na každý přechod zvlášť, do výpočtů se zahrnuje nejen šířka silnice a přechodu, ale i okolní osvětlení, barva povrchu silnice, stoupání, či klesání vozovky atd.
  • Osvětlení přechodu není přímo shora, ale pod mírným úhlem vždy ze směru příjezdu aut. Chodec je tak osvětlen více ze strany, aby jej řidič viděl skutečně jasně. Současně je třeba nastavit osvětlení tak, aby řidiče ani v jednom směru neoslňovalo.

Slavnostního rozsvícení lampy se zúčastnili jak zástupci Nadace ČEZ, tak i za radnici Prahy 5 zástupkyně starosty JUDr. Naděžda Kratochvílová.