Návštěvníky Smíchovských slavností neodradilo ani husté sněžení

25/02/2013

Co se vám vybaví, když se řekne staročeská pouť? Návštěvníci proudící od stánku ke stánku, hudba z flašinetu, vůně perníku mísící se s vůní klobás a jitrnic? Téměř vše bylo možné zažít v sobotu 23. února v parku Portheimka, kde se konaly oslavy 110. výročí povýšení Smíchova na město.

Počasí této akci extrémně nepřálo, rtuť teploměru klesla pod nulu a sněžilo tak hustě, že ulice nejen Prahy byly poloprázdné. Přesto se lidé, kteří na pouť dorazili, v žádném případě nenudili.

Na začátku přítomné přivítal současný starosta Prahy 5 Ing. Miroslav Zelený a připomněl starostu tehdejší doby – před 110 lety zde byl prvním mužem Alois Elhenický.

Byl to všestranný člověk, stavitel a politik, poslanec sněmu Království českého, rytíř řádu císaře Františka Josefa I. Projektoval řadu staveb, mimo jiné ústav slepců v Košířích, rozsáhlý komplex jatek v Holešovicích, domy pro zaměstnance cementáren u Berouna, školy v Lounech aj. Zasloužil se o celkový rozvoj Smíchova, který byl za jeho starostování druhým největším městem v Čechách. V jeho době se tu stavěly školní budovy, zřídila se infekční nemocnice, přibylo elektrické osvětlení ulic. Alois Elhenický by svou činorodostí měl být vzorem pro všechny starosty nadcházející, a to nejen Prahy 5. Osobně mě velmi inspiroval, především jeho snaha o rozvoj města a budování institucí sloužících jeho občanům. Přestavoval skutečně osvíceného prvního muže radnice,“ zavzpomínal na historii Smíchova Ing. Miroslav Zelený.

Po přivítání a úvodním slovu rozezněl originální flašinet na pódiu pan Jan Bondra, svou obratností na sněhové pokrývce překvapili umělci na chůdách. Lidé obdivovali zručnost kováře i skláře, v neposlední řadě měli možnost bohatého občerstvení a mnozí si odnesli nejeden suvenýr. Děti se skvěle zabavily vystoupením šikovného kouzelníka, kde na závěr nechyběl ani králík vytažený – ne zrovna z klobouku, ale z černé krabice. Obdivný a velký potlesk tlumily jen rukavice všech přítomných, protože zima se vrátila v plné síle. Zkrátka, kdo poslední únorovou sobotu zavítal na smíchovské oslavy, nepochybil.

Více informací o 110. výročí povýšení Smíchova na město se můžete dočíst v článku na portále časopisu Pětka pro vás.