Návštěva delegací partnerských měst na Praze 5

26/09/2008
Starosta MČ Praha 5 Milan Jančík přivítal ve čtvrtek 25.9. 2008 delegace partnerských měst z pěti evropských států. Starostové a radní z Velké Británie, Řecka, Německa, Maďarska a Francie přijeli v rámci projektu Twin-cities, partnerských měst. Účelem jejich setkání se zástupci MČ Praha 5 je rozvíjet partnerství mezi městskými částmi zapojenými do projektu. Ten spočívá v těsné spolupráci při kulturních, společenských nebo sportovních akcích, výměně zkušeností s řízením místní samosprávy, či při vzájemném poskytování humanitární pomoci.
Hostitelský úřad MČ Praha 5 delegáty uvítal v nádherných prostorách Reinerova sálu ve vile Portheimka společně se zástupci radnice a se zástupci některých velvyslanectví. Poté následovala vernisáž výstavy fotografií z jednoho z partnerských měst, Neukölnu. Na hosty čekala dále návštěva koncertu Pražské komorní filharmonie hrajícího pod taktovkou významného izraelského dirigenta Amose Talmona a s vynikající klavírní sólistkou Dorel Golan, kteří zahráli díla D. Šostakoviče, R. Schumanna a M. Lavryho.
Koncertu a následného rautu se rovněž zúčastnil velvyslanec státu Izrael, jeho excelence Jakob Levi s chotí. Jednání účastníků proběhlo ve velmi přátelském duchu, Velvyslanec Levi projevil přání zorganizovat v barokní Portheimce výstavu s tématem izraelského kulturního dědictví.
Na delegáty čeká celý víkend bohatý pracovní, kulturní i společenský program. Pro své kolegy připravili zástupci MČ Prahy 5 například návštěvy v lokacích probíhajících projektů MČ, například škol, chráněných dílen, podnikatelského centra i kulturních památek. Delegace se rovněž zúčastní Svatováclavských slavností v parku Portheimka, stejně jako Svatováclavské jízdy parním vlakem.
Zástupci evropských partnerských měst zůstanou v Praze do neděle. Tento projekt přináší páté městské části možnosti spolupráce se zahraničními městy a po tříleté spolupráci se ukazuje, že značnou měrou přispěl k řadě kulturně-sociálních úspěchů, zvláště co se týče kulturních akcí a zmíněné humanitární pomoci.