Národním domem zazní Brahms a Schumann

24/06/2010

Městská část Praha 5 zve na další koncert vážné hudby z oblíbeného celoročního cyklu. Ten červnový, který se koná pod záštitou starosty Milana Jančíka dne 24. 6. od 19.30 v Národním domě na Smíchově, představí Filharmonii Hradec Králové.

Pod dirigentskou taktovkou Ondřeje Kukala a se sólovým houslistou Romanem Patočkou zazní v průběhu večera Brahmsův Koncert pro housle a orchestr D dur a Symfonie č. 4 d moll Roberta Schumanna. Úvodní slovo pronese nestor české (nejen hudební) kultury Alfred Strejček.

Devětadvacetiletý houslista Roman Patočka se svým talentem dávno přiřadil k významné mladé generaci českého houslového umění. Studoval hru na housle nejprve na Pražské konzervatoři a již po čtyřech letech studia byl v r. 1999 přijat na Akademii múzických umění v Praze. Značný respekt jako výrazná sólistická osobnost si Patočka získal i díky četným oceněním na mezinárodních soutěžích v ČR i v zahraničí: v r. 2000 získal 1. cenu na Soutěži Bohuslava Martinů v rakouském Semmeringu, 1. cenu na Soutěži Bohuslava Martinů v Praze, v r. 2001 se zúčastnil semifinále Soutěže Louise Spohra ve Výmaru (SRN), r. 2002 účast v semifinále soutěže Talent roku v Praze, 1. cena na soutěži Beethovenův Hradec, zvláštní ocenění v Rotary soutěži a rovněž účast v semifinále soutěže TIJI – New Talent. Jedním z největších úspěchů je pak 2. místo na prestižní mezinárodní soutěži Pražského jara (1. cena nebyla udělena) a titul laureáta, kde dále získal cenu Nadace Bohuslava Martinů, cenu Nadace Gideona Kleina, cenu Olega Podgorného a zvláštní ocenění hudebního nakladatelství Bärenreiter-Verlag Kassel.

Mediálními partnery koncertu jsou rozhlasová stanice ČRo 3 – Vltava, měsíčník Hudební rozhledy, měsíčník Pražská pětka a internetová televize TVP5.