Nadační fond radnice podpořil motolskou transplantační jednotku

16/08/2013

Ve čtvrtek 15. srpna navštívili zástupci nadačního fondu Prahy 5 Pragae Quinta Regione (PQR) Kliniku dětské hematologie a onkologie v motolské nemocnici. Zastupitel Karel Novotný (UNP) a místopředsedkyně fondu a známá herečka Simona Chytrová předali do rukou vedoucího lékaře dětské transplantační jednotky prof. MUDr. Petra Sedláčka, CSc. finanční dar ve výši 50 000 Kč. Peníze poslouží k nákupu nových rehabilitačních pomůcek a zvýšení komfortu dětských pacientů v době jejich hospitalizace.

Motolská transplantační jednotka již od roku 1989 slouží dětem s maligním onemocněním krvetvorby (leukémie, lymfomy), vrozenými či získanými poruchami krvetvorby, imunity či metabolizmu a dětem se solidními tumory. Provádějí se zde transplantace kmenových buněk krvetvorby vlastní (autologní) či cizí (alogenní) od rodinných i nepříbuzenských dárců.

„Rekonvalescence u dětských pacientů trvá i v případě úspěšné operace několik týdnů, během kterých jsou děti umístěné ve sterilních pokojích. Nadační fond PQR se rozhodl prostřednictvím občanského sdružení DONOR podpořit tuto transplantační jednotku. Peníze umožní pořídit do pokojů potřebné pomůcky pro rehabilitaci pacientů a případně zakoupit i vybavení pro rozptýlení dětí během jejich léčby,“ zdůvodnil zastupitel Karel Novotný (UNP).

Podle vedoucího lékaře transplantační jednotky a zároveň předsedy občanského sdružení DONOR prof. MUDr. Petra Sedláčka, CSc. provede tým této kliniky ročně zhruba 30 transplantací.

„Od zahájení programu trvale narůstá především počet pacientů transplantovaných od nepříbuzenských dárců. Během 21 let zde bylo provedeno více než 450 alogenních a více než 100 autologních transplantací. Nepříbuzenští dárci tak tvoří zhruba 80 % donátorů. Spolupracujeme proto s registry dárců nejen z České republiky, ale také z Evropy a Ameriky. Počet operací ale může kolísat, například v srpnu provedeme transplantaci u 7 pacientů, což je velmi mnoho,“ dodal prof. MUDr. Petr Sedláček, CSc.

Sdružení Donor, je dobrovolným, nevládním, neziskovým sdružením občanů a právnických osob, které spojuje program podpory a psychosociální pomoci pacientům po transplantaci kmenových buněk krvetvorby a závažných akutních i chronických onemocnění, jejich rodinám a zdravotnickému personálu. Mezi cíle sdružení patří rozvoj hemato-onkologického oddělení – transplantační jednotky v Nemocnici Motol, organizace rekondičních, rehabilitačních či kulturních pobytů pro děti a dospívající po transplantaci s rodiči, vzdělávání veřejnosti v podobě vydávání edukačních a propagačních materiálů, podpora vzdělávání a rekvalifikace u adolescentů po transplantaci kmenových buněk krvetvorby. Velký důraz je kladen na pomoc rodinám dětí po transplantaci v těžké životní situaci, například v podobě nákupu či zapůjčení zdravotních pomůcek, které nehradí pojišťovna. Více o aktivitách občanského sdružení DONOR naleznete na webových stránkách donor.cz