Na původce černých skládek jsou nalíčeny fotopasti

09/05/2013

Odbor správy veřejného prostranství městské části Praha 5 investoval do nákupu několika fotopastí, maskovaných pomocníků k ostraze majetku a veřejného prostoru.

Vedení Prahy 5 si od nových pomocníků slibuje snadnější identifikaci původců „černých skládek“ a dalších jedinců, kteří znečišťují a jiným způsobem devastují veřejné prostranství a zeleň městské části Praha 5.

„Požadovaným výsledkem je snížení vynakládaných finančních prostředků, které ročně odčerpají stovky tisíc korun z rozpočtu městské části Praha 5“, sdělil zástupce starosty Jaroslav Nedvěd.

Fotopast je bezdrátové zařízení umístěné v zájmovém prostoru, které se aktivuje v případě pohybu ve sledované zóně. Zařízení je napojeno na kamerový systém a do jeho střediska vysílá sérii fotografií zaznamenávající pohyb nebo i případnou „lumpárnu“. Městská policie tak může obratem reagovat prostřednictvím hlídky v terénu.

Zaznamenaný obraz je navíc zachycen v interní paměti fotopasti, je možné s ním pracovat a policie na jeho základě může s pachatelem zahájit správní řízení. Fyzické osoby mohou být pokutovány do výše 50.000,- Kč. Právnické osoby mohou očekávat postih až do výše 1.000.000,- Kč.