Na Praze 5 se černé skládky úspěšně likvidují

13/11/2008
V souvislosti s vydáním tiskové zprávy MHMP reaguje městská část Praha 5 na informaci o mapování nepovolených skládek na území městské části Městskou policií hl. m. Prahy. Jedním z hlavních důvodů, proč má MČ Praha 5 oproti ostatním městským částem o tolik „černých skládek víc, je především hodnocení samotných „černých skládek“. Definice černé skládky, zní: „Černá skládka je nelegální uložení odpadů.“ Tím je například odložení jedné pneumatiky u autobusové zastávky či u kontejnerového stanoviště.
„Po sečtení všech černých skládek, a to včetně domovního odpadu, se dostáváme na číslo 284. Ovšem při sečtení jen opravdových černých skládek nám vychází podstatně méně a to 43, což je číslo srovnatelné ne-li menší oproti jiným městským částem. Naši pracovníci reagují na informace o jakékoliv „černé skládce“, ať od strážníků, tak od občanů okamžitě a většina nahlášených skládek je likvidována do jednoho týdne,“ řekl starosta městské části Milan Jančík.
„Okrskáři městské policie jsou totiž velmi pečliví a zaznamenávají v seznamech i veškeré drobné znečištění kolem sběrných nádob na komunální odpady. Zaslouží si za to poděkování, pravidelným zasíláním seznamů černých skládek umožňují jejich okamžitou likvidaci za strany nejen městské části, ale například i TSK,“ vyjádřil se místostarosta Petr Horák. „Veškerá agenda včetně fotodokumentace ohledně likvidace černých skládek je také plně k dispozici na OMZ,“ dodává.
Četnost záznamů od Městské policie hl. m. Prahy je 3 – 4 za měsíc a to po celý rok. Průměrně se jedná cca o 80 záznamů v jednom výpise. Za měsíc je to pak tedy kolem 280 záznamů. Za uvedené měsíce září

a říjen bylo předáno našemu odboru celkem 487 záznamů. Jak se tedy dospělo k celkovému počtu 972 černých skládek uvedených ve zprávě je otázkou. Nabízí se odpověď z přílohy seznamů lokalit uvedených na stránkách MHMP, kdy do Prahy 5 jsou zahrnuty i lokality, které nejsou v obvodu naší městské části. Navíc složitě vypsané ulice lze shrnout do městských částí Smíchov, Barrandov, Košíře, stejně jako je tomu u většiny městských částí.
Snahy radnice však neustále naráží na neukázněnost některých občanů, a tak plochy, které jsou ráno uklizeny, jsou v odpoledních hodinách již k nepoznání. Jedná se zejména o kontejnerová stání v hustě obydlených částech Prahy 5 a na sídlištích. Nicméně s telefonických a osobních sdělení občanů, kteří nás na tento jev upozorňují, víme, že jim problematika vzhledu MČ Praha 5 není lhostejná. Doufáme, že do budoucna ve spolupráci MČ Praha 5 a jejich obyvatel a návštěvníků bude snadné udržet čistotu na území MČ Praha 5.