Na Praze 5 proběhne “Festival Za vodou”

26/06/2008
V průběhu července a srpna 2008 se uskuteční ve Vile Portheimka v samotném srdci Smíchova už druhý ročník kulturního Festivalu Za vodou.
„První ročník festivalu proběhl v loňském roce a byl nejen umělecky hodnotný, ale i divácky úspěšný. Věřím, že i letošní ročník bude pro obyvatele, ale i návštěvníky naší městské části přínosem,“ sdělil starosta MČ Praha 5 Milan Jančík..
Festival se uskuteční v Galerii Portheimka, kde je možné představit publiku ojedinělé, netradiční projekty, které využívají specifiky krásného prostředí a neformální atmosféry vytvořené i tím, že se festival koná uprostřed vystavených výtvarných děl. To umocňuje zážitky z hudební a divadelní produkce.
„Festival vyplnil zdánlivě hluché týdny prázdninového období, kdy je sice řada lidí mimo Prahu, ale nemenší množství obyvatel naší čtvrti má i v průběhu prázdnin potřebu kulturního vyžití,“ řekl radní Michal Tuček, který má na starosti kulturu na MČ Praha 5.
„Otázky orientace jedince v postmoderní společnosti jsou podstatné a zásadní pro každého z nás. Jde o suverénní a svébytný rozvoj člověka a jeho koexistenci se světem. Proto toto téma chápeme jako existenciální a svým způsobem fatální, v každém případě navýsost aktuální. A v tom smyslu je považujeme za univerzální a obecně přijatelné a srozumitelné,“ vyjádřila se k projektu autorka koncepce a dramaturgie festivalu, režisérka Irena Žantovská.
Snaha odlišit Festival Za vodou od jiných jednorázových akcí byla vtělena do dramaturgie akce, která si vytkla společné tématické východisko. Zatímco v prvním ročníku to bylo téma „Žena a změna“, v druhém dramaturgie zvolila téma „Člověk a doba – hledání identity“. Toto téma bude ilustrováno například uvedením hry australského autora Michaela Gowa s názvem Evropa, která bude mít v Portheimce českou premiéru. Uvádění nových titulů se pro festival stalo dobrou tradicí. Hra Evropa je založena na střetu kultur – evropské a zámořské, na půdorysu komorního tragikomického příběhu o vztahu mladého muže – cizince v Praze, a zralé ženy – slavné herečky. V hlavních rolích se představí Nela Boudová a Jan Kříž. Hru Evropa opět produkčně připravilo Intimní divadlo Dáši Bláhové.
V rámci festivalu se v Galerii Portheimka uskuteční také dvě výstavy. Nejprve od 4. – 30. 7. 2008 vzpomeneme nedávno zesnulého vynikajícího malíře a grafika Josefa Součka a od 4. 8. – 30. 8. 2008 se netradičně – svými veřejně dosud neznámými obrazy představí kreslíř komiksů Štěpán Mareš.
Podrobný program Festivalu Za vodou 2008 bude uveřejněn na internetových stránkách infocentra MČ Praha 5 www.infopraha5.cz a v radničním měsíčníku Pražská Pětka.