Na Praze 5 proběhne další ročník Mezinárodního festivalu alpinismu

19/11/2008
MČ Praha 5 Vás zve na letošní jubilejní 5. ročník mezinárodního Festivalu alpinismu, který se uskuteční 21. – 23. listopadu 2008 v rozsáhlých prostorách Národního domu na Smíchově v Praze 5. Tato mezinárodní akce pokračuje v tradici celorepublikových setkání českých členů Alpenvereinu, která probíhala v různých místech České republiky v letech 1991 až 2003.
Smíchovský festival alpinismu se uskuteční 21. – 23. listopadu 2008 v Národním domě na Smíchově.
Záštitu nad festivalem převzali primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém a starosta MČ Praha 5 JUDr. Milan Jančík, kteří se festivalu i osobně zúčastní. Festival bude slavnostně zahájen v pátek 21. listopadu v 17:30 za účasti Milana Jančíka, starosty MČ Praha 5 a Mg. Gerharda Leskovara, ředitele společnosti Salzburger Land Tourismus GmbH.
I letos budou programovou náplň festivalu tvořit přednášky a velkoplošné projekce filmů a diashow celé řady řady domácích a zahraničních osobností tohoto sportu. Smíchovský festival alpinismu 2008 navštíví letos několik dalších významných hostů a osobností. Z těch nejvýznamnějších to budou např. Ang Thering Sherpa z Kathmandu – president Nepálské horolezecké asociace a president AIAA (Asijská asociace alpinismu), Viki Grošelj – slovinský horolezec z Lublaně, který stál na vrcholu 10 osmitisícovek, Robert Renzler – generální sekretář rakouského Alpenvereinu, Michael Larcher – hlavni metodik rakouského Alpenvereinu a mnoho dalších. Letos navštíví Smíchovský festival alpinismu celkem 98 hostů a přednášejících z celého světa.
Součástí letošního festivalu alpinismu bude unikátní výstava o historii organizovaného alpinismu v Evropě. Ani letos nebude na festivalu chybět výstava velkoformátových fotografií s horskou tématikou. Letos budou mít návštěvníci možnost shlédnout výstavu celkem 60 barevných a černobílých fotografií formátu 50 x 70 cm ze všech horských oblastí světa. Výstava nese příznačný název SVĚT HOR a jejím autorem jsou alpinisté a horolezci Marcela a Ladislav Novákovi z Prahy.
Od pátečního odpoledne až do nedělního večera budou moci návštěvníci shlédnout celkem 24 přednášek, videoprojekcí a panelových diskusí. Příznivci hor a horolezectví, obdivovatelé výjimečných sportovních výkonů i všichni ti, které láká svět horských i skalních vertikál a romantika přátelství na laně by neměli odejít z Národního domu na Smíchově zklamáni.
První ročník Smíchovského festivalu alpinismu se uskutečnil v listopadu 2004 v prostorách multikina v dnešním paláci Tesco. Od roku 2005 probíhá festival v reprezentativním objektu Národního domu na Smíchově.