Na Praze 5 jsou již třetí podzemní kontejnery

13/09/2010

Dne 13. 9. 2010 se v 11 hodin konalo slavnostní zprovoznění již třetích podzemních kontejnerů na MČ Praha 5. Instalaci podzemních kontejnerů a jejich následnou obsluhu zajišťuje pro městskou část společnost Pražské služby, a.s. Dalšími lokalitami, kde tyto kontejnery fungují, jsou Tilleho náměstí na Barrandově a ulice Stroupežnická u pěší zóna Anděl. Vybrané lokality byly vytipovány na základě zkušeností odboru městské zeleně.

„Jde o další z kroků, jak vyřešit dlouhodobý problém s čistotou a vandalismem kolem kontejnerů na tříděný odpad v centru města,“ vysvětluje místostarosta Lukáš Herold.“Navíc jsou podzemní systémy kontejnerů z hlediska estetického i provozního nejlepším řešením v lokalitách, kde je nadzemní stanoviště kontejnerů spojeno s různými problémy,“ dodává.

„Jsou elegantním řešením, jak usnadnit lidem v centru města třídění odpadů. Chceme vytipovat ještě další lokality na Praze 5 a pokusíme se získat na jejich výstavbu grant,“ vyjádřil se místostarosta Michal Šesták.

„Instalace podzemních kontejnerů není jednoduchá. Hlavním kritériem výběru vhodného místa, je kromě lokality, i absence přeložky technické infrastruktury. Podzemní kontejnery se na Praze 5 setkaly s velmi kladnými ohlasy občanů,“ řekl radní Aleš Kohout, který má zeleň na městské části na starosti.

Princip podzemních kontejnerů spočívá v umístění sběrné nádoby pod zemí, která je s povrchem spojena odpadkovým košem, jenž nemá dno a odhozený odpad propadává do sběrné nádoby. Tento princip je v souladu s nejmodernějším zpracováním odpadu a čistotou veřejných prostranství. Podzemní kontejnery na náměstí 14. října byly pořízeny radnicí za zhruba dva milióny korun bez DPH.

Systémy podzemních kontejnerů nabízí městům již nyní zcela nové možnosti při řešení estetických a hygienických problémů v oblasti třídění a shromažďování komunálních odpadů. Architektonicky příznivá řešení čistých a nezapáchajících sběrných míst pro využitelné látky z odpadů, i pro vlastní směsné odpady, přinášejí nové impulsy do projektování plánů restruktualizace i do plánů výstavby nových městských území.