Na “pětce” se ve čtvrtek 8. září představí neziskovky, děti navíc půjdou hledat místo, “kde bydlí kuře”

05/09/2016

Ve čtvrtek 8. září proběhne na pěší zóně u Anděla Den neziskových organizací. Akce se zúčastní čtyři desítky neziskových organizací, které působí v oblasti vzdělávání, dobrovolnictví, lidských práv, humanitární pomoci a oblasti národnostních menšin. Součástí dne bude i zábavná akce “Kde bydlí kuře”.

V rámci Dne neziskových organizací, který se bude konat ve čtvrtek 8. září od 11 do 17 hodin na pěší zóně u Anděla, se veřejnosti představí čtyři desítky neziskových organizací, působících v celé škále oblastí – v sociální oblasti a zdraví, v oblasti výchovy a vzdělání, humanitární pomoci, lidských práv a národnostních menšin či dobrovolnictví. Řada z přítomných organizací zároveň působí jako záchranná síť v případech životní nouze na celém území Prahy 5. Propagace je pro neziskové organizace zdarma, stejně jako vstup pro návštěvníky. Některé organizace budou také prodávat své výrobky, přičemž výtěžek bude použit na charitativní účely.

„Dnešní doba je posedlá vytvářením zisku. Téměř jako anachronismus působí lidé, kteří nechtějí dosahovat zisku, ale chtějí pomáhat druhým. Jejich jediným ziskem je vědomí obecné prospěšnosti. To je dokáže uspokojit a být pro ně dostatečnou odměnou. Připadá vám to jako pohádka? Můžete se přesvědčit na vlastní oči právě na Dnu neziskového sektoru v Praze 5 na pěší zóně Anděl. Tímto dnem se úřad městské části pokusil alespoň trochu odměnit řady dobrovolníků a nadšenců pracujících v neziskovém sektoru a současně ukázat našim spoluobčanům, v jakých všech oblastech a s jakými výsledky tyto organizace pracují. Cílem akce je zvýšit osvětu o fungování neziskových organizací na Praze 5, informovat o nabídce sociálních služeb a záchranné síti. Den neziskových organizací má dlouhodobý přínos pro Prahu 5 a její obyvatele,“ říká Petr Lachnit, radní MČ Praha 5, který nad akcí, spolu s Tomášem Homolou, radním Prahy 5, Jarmilou Svobodovou, zastupitelkou Prahy 5 a Zdeňkem Doležalem, zastupitelem Prahy 5, převzal záštitu.

Součástí dne bude i zábavná akce pro školy, školky, mateřská centra a rodiče s dětmi s názvem „Kde bydlí kuře“, jíž pořádá Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS). Veřejnost se bude moci seznámit se sídlem NROS a sbírkovým projektem „Pomozte dětem“, který NROS organizuje společně s Českou televizí. Akce začíná na pěší zóně Anděl a přes několik stanovišť povede až do sídla NROS. Cestou se děti setkají s pohádkovými postavami a zjistí, jaké je žít s určitým postižením.

„Je dobře, pokud děti přijdou do kontaktu s jakýmkoliv postižením a znevýhodněním a pochopí, že i to je běžná součást života. Už malé děti by měly vnímat, že je naprosto normální nezištně pomáhat druhému člověku. Motto „děti pomáhají dětem“ je v tomto případě zcela na místě,“ říká starosta Radek Klíma, který nad akcí převzal záštitu.