Na MČ Praha 5 byl dnes slavnostně otevřen Charitní dům Gloria

16/06/2008
Dnes odpoledne byl za účasti starosty MČ Praha 5 Milana Jančíka, místostarostky Lucie Vávrové, kardinála Miloslava Vlka – arcibiskupa pražského, Milana Pešáka, radního hl. m. Prahy a ředitelky Jindřišky Krpálkové v Praze 5 na Barrandově slavnostně uveden do provozu nový charitní dům Arcidiecézní charity Praha. Nese jméno Gloria a je určen pro ženy s dětmi a pro seniory.
„Slovo Gloria, které je v názvu nově otevíraného charitativního domu, je z latiny a znamená sláva. Já jej chápu také jako slávu všem, kdo se zasloužili o to, že tak významné a potřebné dílo vzniklo právě na Praze 5. Mohu slíbit že městská část Praha 5 bude přispívat a podporovat tento dům každoročně významnou finanční částkou“ řekl starosta městské části Milan Jančík.
Dům je v majetku MČ Praha 5 a Arcidiecézní charita Praha ho má v dlouhodobém pronájmu. Vzhledem k původnímu využívání objektu (mateřská školka) – bylo pro nové účely nutno celý dům přestavět tak, aby vyhovoval jak potřebám projektů, tak zákonným normám. Celková výše investic dosáhla 26 mil. Kč. Tato částka byla hrazena ze zdrojů Ministerstva práce a sociálních věcí, Magistrátu hl. města Prahy, německé katolické organizace Renovabis, z prostředků charitní Tříkrálové sbírky a vlastních zdrojů Arcidiecézní charity Praha.
„Gloria je určen ženám, které se ocitnou bez domova, které potřebují znovu najít své místo ve světě a vychovávat v bezpečí své děti. Než se postaví na své vlastní nohy se vším všudy, než budou bydlet ve svém, poslouží jim dům Gloria jako zázemí a dobrý start k novému počátku,“ informovala místostarostka Lucie Vávrová. „Do budoucna se

také počítá s rozšířením charitních služeb. Z domu Gloria by například měla být vysílána terénní služba, která by ve spolupráci se sociálním odborem MČ Prahy 5 například vyhledávala rodiny s dětmi ohrožené sociálním vyloučením. Tato služba by podpořila rodiče v přípravě pro vstup a setrvání na trhu práce, v hospodaření, ve výchově a vzdělávání dětí,“ dodává.

„Po nákladné rekonstrukci objektu bývalé mateřské školky vzniklo na Praze 5 na Barrandově největší charitní zařízení v Praze. Po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce, která byla hrazena především z prostředků Magistrátu hlavního města Prahy, Ministerstva práce a sociálních věcí, organizace Renovabis, Tříkrálové sbírky a České spořitelny, se přiblížila chvíle, kdy kardinál Miloslav Vlk svým požehnáním otevřel brány tohoto zařízení těm, kdo ve své těžké životní situaci potřebují pomoc druhých,“ řekl o vzniku a financování tohoto objektu radní hl. m. Prahy pro zdravotnictví Milan Pešák.
Před požehnáním tomuto komunitnímu zařízení poděkoval ve svém projevu arcibiskup pražský, kardinál Miloslav Vlk starostovi MČ Praha 5 Milanu Jančíkovi pomoc při realizaci nejen tohoto projektu, který je určen všem, kteří potřebují pomoc.
„Chtěl bych vyslovit radost nad tím, že tento dům zde vznikl a těší mne, že tento dům Gloria má zajímavou polohu a je uprostřed paneláků, tedy, že je uprostřed života. Arcidiecézní charita Praha odpovídá na potřeby těchto lidí v nouzi a naplňuje tak jedno ze základních poslání své církve, kterým je také sociální služba. Město Praha a MČ Praha 5 tyto aktivity vítá a jsou pro katolickou  církev, jež takové domy zřizuje, dobrým partnerem,“ řekl kardinál Miloslav Vlk.
Krátké představení obsahu těchto projektů:

Azylový dům pro matky s dětmi v tísni s kapacitou 18 rodin

Projekt je určen matkám (příp. budoucím matkám v pokročilém stavu těhotenství) – které se dostaly do situace, že nemají možnost vlastními silami řešit svoji osobní životní situaci. Jedná se především o ztrátu bydlení, stav ohrožení života, neschopnost postarat se o svoji rodinu. (Mohou mít i více dětí.) V azylovém domě bude zajištěno jednoduché ubytování a základní sociální potřeby pro matku i dítě. Rodina zde bude v péči sociálního pracovníka, který ji povede k maximálnímu osamostatnění – tak, aby matka byla schopna se o rodinu postarat. Doba pobytu bude individuální – podle konkrétní osobní situace jednotlivé rodiny. Po dobu, kdy bude rodina v azylovém domě se bude řešit i její budoucí bydlení, příp. i zaměstnání matky. Cílem projektu je nejprve pomoci matce s dítětem v kritické životní situaci a poté jim umožnit návrat do společnosti tak, aby matka zvládla svoji situaci bez zásadní cizí pomoci.

Týdenní stacionář pro seniory s kapacitou 7 osob

Tento projekt je určen pro pobyt seniorů, kteří nemohou být doma sami a jejichž rodina se o ně po určitou krátkou dobu nemůže postarat. Jedná se například o období, kdy rodina jede na dovolenou, nebo z jiného důvodu není přítomna doma – a je potřeba zajistit péči o svého rodinného příslušníka. V týdenním stacionáři bude tento člověk na určitou – předem stanovenou dobu ubytován a bude mu zde zajištěna komplexní péče, kterou vzhledem ke své osobní situaci potřebuje.
V budoucnu se počítá, že zde bude charitních sociálních projektů soustředěno více – budou se zde vydávat teplé obědy pro sociálně slabé občany, bude zde charitní poradna, jedna místnost bude sloužit jako denní stacionář pro seniory. Tyto všechny další charitní projekty – větší, či menší – budou limitovány především kapacitou budovy.