Na Andělu začal Týden neziskovek

06/10/2008
Již podruhé se v rámci měsíce pro neziskový sektor koná „Týden neziskových organizací na městské části Praha 5“. Různé nevládní organizace na pěší zóně u metra Anděl budou od 6.10. do 11.10.2008 prezentovat svou práci a lidem budou vysvětlovat, jak se mohou zapojit nebo pomoci právě neziskovým organizacím. V letošním roce převzal nad touto prezentací nevládních organizací, které mají svá pracoviště na území městské části Praha 5, radní hlavního města pro sociální oblast Jiří Janeček a starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.
“Především bych rád poděkoval všem, kteří se podílejí na této akci. Na naší městské části sídlí hned několik významných nevládních organizací a tento týden neziskových organizací je jeden z mnoha prostředků, kterými se je snažíme podporovat a přiblížit jejich práci ostatním,” řekl při slavnostním zahájení akce starosta MČ Praha 5 Milan Jančík.
Jedná se o řádově desítky organizací, které pomáhají lidem nejen zde, v České republice, ale i po celém světě. Oblast jejich působení je velice široká – od pomoci lidem, kteří se nacházejí v obtížné zdravotní i sociální situaci, nabízejí svou pomoc při přírodních katastrofách, snaží se být tam, kde je to potřeba.
„Veřejnost tak má jedinečnou příležitost se seznámit s prací neziskového sektoru v Praze 5. Případně je i podpořit nebo využít jejich služeb. Jejich funkce zejména v sociální oblasti je nepostradatelná, proto se i Praha snaží tento sektor podporovat v rámci grantové politiky,“ popisoval radní Janeček s tím, že tato aktivita MČ Praha 5 má v rámci podpory neziskových organizací velký význam.
„V Praze 5 pracují desítky neziskových organizací. Oblast jejich působení je velice široká – pomáhají lidem v obtížných sociálních a zdravotních situacích, při přírodních katastrofách a snaží se být tam, kde je to potřeba,“ doplňuje místostarostka Lucie Vávrová.
Pro návštěvníky je otevřen speciální stan, kde si mohou brát zdarma osvětové a propagační materiály, časopisy a odborné publikace. Ve stanu je vyhrazen prostor také pro SOS, nebudou chybět materiály se spotřebitelskou tematikou a SOS magazín. Pro veřejnost je připraven také program.
  • 6.10.2008 pod záštitou JUDr. Milana Jančíka, MBA a radního hl. m. Prahy Jiřího Janečka: UNICEF, IC OSN, SOS – Sdružení ochrany spotřebitelů
  • 7.10.2008 pod záštitou Mgr. Lucie Vávrové, PhD.: ADRA, ČHV, SOS – Sdružení ochrany spotřebitelů, Progressive
  • 8.10.2008 pod záštitou Jitky Matouškové: Bílý kruh bezpečí, ADRA, SOS – Sdružení ochrany spotřebitelů, ETERIA, SVVP
  • 9.10.2008 pod záštitou Lukáše Herolda: Elpida Plus, ADRA, Člověk v tísni, Klíček
  • 10.10.2008 pod záštitou Ing. Petra Horáka: Kaleidoskop o.s., Fair Trade, Senior fitness
  • 11.10.2008 pod záštitou Evy Kalhousové a PhDr. Milana Kudryse: Kaleidoskop o.s., Romano Dives, Romodrom, Athinganoi, Veselý Smíchov

V rámci Týdne neziskových organizací se například budou prezentovat:

Člověk v tísni   má připraveny sady pro testy manuální zručnosti při přijímacích pohovorech do výrobních továren, skládání na čas apod.

• ADRA – představení vzdělávacího projektu PRVák, dětský koutek – omalovánky s příběhy dětí z rozvojových zemí, africká hudba, možnost vyzkoušet tradiční oblečení z Tanzanie, vytvoření míče z odpadových materiálů
  • Elpida – kromě tradičního poskytování informací o činnosti sdružení budou dobrovolníci nabízet i přihlášky na volná místa pro výuku na počítači pro seniory a budou rozdávat časopis Vital plus
  • Vodící psi – ukázky výcviku, informace o životě a potřebách nevidomých lidí mezi námi, ukázka pomůcek pro nevidomé lidi mezi námi (s možností vyzkoušet si psaní na braillově psacím stroji, hrát poslepu „Člověče, nezlob se“). Návštěvníci si budou moci vyzkoušet pod dohledem instruktora chůzi poslepu s bílou holí nebo chůzi poslepu s vodícím psem
  • Romano Dives, Romodrom – hudba, tanec, informace o nově zřízeném nízkoprahovém klubu na Plzeňské ulici, dále možnosti doučování žáků ZŠ a pomoc dospělým při hledání zaměstnání a v bytových záležitostech