Moderní senioři z Prahy 5 naplno využívají možnosti online kurzů pořádaných KC Prádelna a Louka

Online kurzy pro seniory, které probíhají již druhým měsícem v komunitních centrech (KC) Prádelna a Louka na Praze 5, jsou jasným důkazem toho, že senioři, tedy alespoň ti, kteří patří mezi návštěvníky našich komunitních center, disponují poměrně značnou digitální gramotností a pro většinu z nich není problém pracovat s digitální technikou a používat počítače i mobilní zařízení jako tablety nebo smartphony. Distanční kurzy vznikly v důsledku pandemie, s cílem udržet seniorské komunity, které v centrech dlouhodobě fungují.

V den konání kurzů, podle rozvrhu platného za běžného provozu center, dostávají účastníci do svých e-mailových schránek podklady pro aktuální online lekci,“ uvedl radní Petr Lachnit, který se dlouhodobě věnuje seniorské problematice včetně aktivizačních činností v komunitních centrech. Senioři tak distančně studují jazyky a konverzují, vzdělávají se v oblasti počítačů, digitální fotografie, učí se kreslit, trénují paměť, ale také cvičí jógu, zdravotní gymnastiku nebo nacvičují taneční vystoupení seniorského souboru Marietta.

Po počáteční nejistotě, bude-li tato forma práce pro seniorskou věkovou skupinu atraktivní a smysluplná, se ukázalo, že obavy byly zbytečné. Senioři si na pravidelné e-maily s odkazy na videa na YouTube kanálu komunitního centra Prádelna velmi rychle zvykli. Povedlo se inspirovat je a motivovat k aktivitě, nabídnout jim případnou pomoc a především povzbudit a zachovat vzájemnost a pospolitost právě v obtížné situaci, což dokazuje čilá komunikace mezi jednotlivci i ohlasy, které chodí přímo pracovníkům KC Prádelna.

Namátkou vybíráme některé z e-mailů:

  • Dobrý den Lenko,

moc děkuji za přínosné odkazy. Určitě některé využiji.

Zdravím, Jitka M.

 

  • Dobrý den,

děkujeme za videolekce. Moc nám pomáhají.

Zdar a sílu, V….ovi

 

  • Lenko, Klárko, Michale, moji milí! Moc děkuju.  Že jste si vzpomněli. A hlavně, že jste. A že jste takoví, jací jste!

Vaše Irena K. 

 

  • Díky za lekci, s radostí jsem využil a protáhl si tělo při příjemné hudbě. Přeji pevné zdraví a těším se na spolupráci v KC Prádelna, až nastanou “lepší časy”. S pozdravem,

Václav P.

 

  • Děkuji moc za to, jak se o nás staráte. Moc mi chybí aktivity, které pro nás připravujete. Těším se na konec této nenormální situace.

Anna H.

 

  • Dobrý den,

ještě jsem tak nikdy nepracovala a tak to ráda zkusím. Doufám, že se to povede, i když jsem to poněkud zanedbala. To víte, když není bič, tak se lajdá. Hlavně už jsem z té karantény zoufalá a tak to bude velmi osvobozující. Moc děkuji a za to vám posílám něco, co bych se ráda naučila. Samozřejmě až přijde čas. Přeji zdárné přežití karantény a hlavně trpělivost. M.

 

Dobrá zpráva nakonec

Život společnosti se s ústupem pandemie postupně obnovuje, byť mnohé nezůstane beze změn. V souvislosti s uvolňováním opatření budou od pondělí 22. června 2020 opět uvedeny do omezeného provozu komunitní centra Prádelna a Louka v podobě tzv. kontaktních dnů, od výše uvedeného pondělí do pátku 26. června 2020. 

Senioři budou moci navštívit iKavárnu/iČajovnu, Freeshop, poradit se s případnými technickými problémy v oblasti digitální techniky stejně jako se pochlubit výsledky svého samostudia, například v oblasti digitální fotografie apod. Uskuteční se také setkání s kreativním tvořením nebo vyhodnocení on-line výtvarné soutěže. Jelikož od následujícího týdne již začínají první příměstské tábory pro děti a mládež, které jsou tradiční součástí letního programu, bude také příležitost seznámit se s tímto programem a přihlásit na jednotlivé aktivity jako výlety apod.

V případě vhodného počasí je možnost, po dohodě s lektorem a za dodržení pokynů Ministerstva zdravotnictví, cvičení a pohybových aktivit pro přihlášené účastníky v přilehlém parku Komunitního centra Prádelna.

  • Na středu 24. června je pak připravena vycházka Prahou pod vedením kvalifikovaného průvodce.

Přihlásit se na ní lze e-mailem: kcpradelna@seznam.cz nebo telefonicky: 775 788 098.

Na všechny aktivity je omezená kapacita účastníků a nutnost dodržovat aktuální pokyny k ochraně zdraví – při vstupu do budovy mít zakrytá ústa a nos, používat dezinfekci a věnovat zvýšenou pozornost hygieně.

Z důvodu regulace množství návštěvníků a dodržování bezpečných odstupů se tak zájemci o návštěvu komunitních center musí předem přihlásit, nejlépe e-mailem:

kcpradelna@seznam.cz / kclouka@seznam.cz,

nebo telefonicky na číslech:

775 788 098

775 788 006.

Zároveň bude z výše uvedených důvodů letní semestr pravidelných kurzů pro seniory dokončen v distanční podobě formou online lekcí, zasílaných přihlášeným účastníkům, stejně jako v předchozích měsících.

Tedy ani v týdnu po znovuotevření komunitních center nebudou v jejich prostorách probíhat žádné pravidelné kurzy pro seniory. Ty začnou až v pondělí 31. srpna 2020 se začátkem nového semestru, kdy by měl být provoz obou komunitních centrech již zcela navrácen do běžného režimu. Stávající účastníci se přihlásí na první hodině dle rozpisu, který bude zveřejněn, zájemci o zbývající volná místa se mohou registrovat e-mailem nebo telefonicky na výše uvedených kontaktech.

Foto níže – ukázka, jak funguje online jóga v KC Prádelna.