Ministerstvo kultury navrhne vládě prohlásit Bertramku za národní kulturní památku

21/01/2019

Ministerstvo kultury v prvním pololetí letošního roku navrhne vládě prohlásit pražskou Bertramku za národní kulturní památku (NKP). Vyplynulo to ze setkání ministra kultury Antonína Staňka s vedením Mozartovy obce a vedením MČ Praha 5 v pátek 18. ledna 2019.

MČ Praha 5 iniciovala proces zapsání Bertramky jako Národní kulturní památky. Jsme přesvědčeni, že význam Bertramky je nedocenitelný a věříme, že se tak opravdu stane. Vážíme si přístupu Ministerstva kultury a ministra Staňka, který se tomuto podnětu osobně věnuje.  Na dnešním jednání jsme se shodli na potřebě vytvoření memoranda o spolupráci mezi Ministerstvem kultury ČR, městskou částí Praha 5 a vlastníkem objektu Mozartovou obcí. Jsme připraveni pomáhat Mozartově obci při obnově této jedinečné památky a šíření odkazu Wolfganga Amadea Mozarta,“ uvedl radní MČ Praha 5 Lukáš Herold.

Ministerstvo kultury navrhne nejvyšší možnou památkovou ochranu udělit mimo své legislativní plány, chce případné prohlášení uspíšit.

Bertramka – klasicistní vila z 18. století, kterou mají lidé spojenou především s pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, patří Mozartově obci. Vzhledem k opravě schodiště (viz “Opravujeme“) jsou možné jen předem dojednané návštěvy větších skupin. Případná změna památkového statusu by měla pomoci k jejímu oživení a zatraktivnění.

Majitelé památek s nejvyšším možným statusem státní ochrany, kterým NKP je, dosáhnou na více podpor z veřejných zdrojů. Stát ale naopak může více tlačit na majitele, aby se o památku řádně starali a  v  případě špatné péče může udělit vyšší pokutu.

Status NKP vyhlašuje vláda na návrh ministerstva kultury. V případě Bertramky by se národní kulturní památkou měl stát celý areál i se zahradou a hospodářskými budovami, v jejichž blízkosti dnes mají zřízena obydlí bezdomovci.

Reportáž ČT ze setkání najdete zde.