MHMP: Tiskové prohlášení k podezření na výskyt koronaviru v Praze 6

04/03/2020

Podle informací Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se v Praze 6 na jedné ze základních škol dnes objevilo podezření na možný výskyt koronaviru u rodiče dítěte. Rodič dítěte si na vlastní náklady nechal udělat výtěr, který vyšel pozitivně. Jedná se však o výsledek ze soukromé kliniky, který musí potvrdit národní referenční laboratoř. V tuto chvíli se tedy nejedná o oficiálně potvrzený výsledek.

Rodič následně kontaktoval krajskou hygienickou stanici, nyní ale musí být výsledek potvrzen. Krajská hygienická stanice ve škole provádí epidemiologické šetření. Ředitel školy zrušil v některých třídách výuku. Zřizovatelem školy je městská část, která se situací zabývá na svém zasedání.

Rodič bohužel zvolil nestandardní postup, nejprve se nechal testovat na soukromé klinice a až následně kontaktoval krajskou hygienickou stanici.

Hygienická stanice hlavního města Prahy doporučuje, aby rodiče žáků, ale obecně i Pražané, kteří byli v rizikových oblastech, kontaktovali její infolinku. Kontaktování doporučuje i v případech, kdy se neprojevily žádné příznaky nemoci. Lidé ovšem musí brát na zřetel to, zda byli jen lyžovat nebo navštívili tamní domácnost, akci s velkou koncentrací osob a podobně. Je proto důležité se v těchto případech obrátit na infolinku krajské hygienické stanice, kde epidemiolog konkrétní případ rozebere a vyhodnotí, zda se jedná o rizikovou situaci. Na základě toho v krajním případně doporučí domácí izolaci.

Tísňové linky 112 a 155 neslouží k informování obyvatel o koronaviru.

K tomuto účelu slouží infolinky Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Až do odvolání jsou k dispozici tato čísla:

773 782 850.

Jejich provozní doba je od 9.00 do 20.00 hodin.

Zdroj informace: http://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/tiskove_prohlaseni_k_podezreni_na_vyskyt.html