Mezinárodní den neslyšících proběhne na Andělu

17/09/2013

Městská část Praha 5 si vás dovoluje jménem starosty Ing. Zeleného (UNP) pozvat na oslavy Mezinárodního dne neslyšících, které vypuknou 21. 9. 2013 od 13:00 do cca 18:00, na pěší zóně na Andělu.

Přestože se jedná o den určený neslyšícím, jsou na něj srdečně zváni a vítáni všichni. Jde totiž právě o přemostění obou světů – světa slyšících a světa neslyšících,“ dodal starosta MČ Praha 5 Ing. Miroslav Zelený (UNP)

Kromě příjemně stráveného dne má oslava Mezinárodního dne neslyšících ještě hlubší smysl, a to upozornit na menšinu neslyšících občanů žijících v ČR – na jejich potřeby, současné problémy a také přiblížit tuto skupinu většinové společnosti.

Helena Kellerová byla od tří let hluchoslepá, po dokončení své první vysoké školy řekla: „Sami nedokážeme nic, ale když se spojíme, dokážeme cokoli.

Všichni spolu, bez ohledu na způsob komunikace, bez bariér. Tomu je uzpůsoben i program skládající se z vystoupení neslyšících i slyšících umělců. Kromě kulturních vystoupení na návštěvníky čekají i velmi zajímavá zážitková stanoviště – tam budou mít možnost poznat, jaké to je slyšet s kochleárním implantátem, jak jsou zdatní v odezírání, jak vypadá znak pro slovo „máma“ nebo jak ve znakovém jazyce sdělit „miluji tě“. Celou akci odmoderuje slyšící dvojice moderátorů Jan Rosák a Martina Kociánová spolu s neslyšícími Petrem Vysučkem a Vendulou Starou.

Cílem akce je zajistit finanční prostředky na podporu Tlumočnických služeb pro neslyšící. Asociace ASNEP (asnep.cz) bojuje s nedostatkem finančních prostředků, podpořit tlumočnické služby pro neslyšící může kdokoli jakoukoli částkou na účet: 30332-081/0100.