Městská část Praha 5 se odvolala proti rozhodnutí o umístění stavby Rezidence Na Zatlance

28/01/2015

Rada městské části Praha 5 podala odvolání k nadřízenému orgánu Magistrátu hl. m. Prahy vůči rozhodnutí o umístění stavby developerského projektu „Rezidence Na Zatlance“. Důvody pro nesouhlas se stavbou až devítipatrových bytových domů jsou podle Prahy 5 především výška a rozsah stavby a nerespektování charakteru původní zástavby, které by vedlo k závažnému zásahu do krajinného rázu a architektury Smíchova. Stavba Rezidence Na Zatlance by dle vyjádření radnice znamenala také citelné zhoršení dopravní situace a další navýšení hlukového zatížení v obytné lokalitě na úpatí parku Mrázovka.

Nová Rada městské části Praha 5 deklarovala zásadní nesouhlas s výstavbou bytového komplexu v centru Smíchova. Toto rozhodnutí přitom vydal v prosinci 2014 vlastní Odbor stavební a infrastruktury Prahy 5.

„Odvolací lhůta končí 20. ledna letošního roku, odvolání je tedy včasné. Odvolání vůči rozhodnutí vlastního stavebního úřadu zároveň deklaruje občanům fakt, že nově zvolená samospráva Prahy 5 se neobává vstoupit do správních řízení, u kterých existují pochybnosti vůči správnému postupu příslušných orgánů. A to ani v případě orgánů spadajících pod radnici Prahy 5. Zároveň připravuji v rámci nově utvořeného Odboru územního rozvoje vytvoření celkové koncepci územního rozvoje Prahy 5, která by jasně vytyčila mantinely, pravidla a vizi MČ Praha 5 v otázce jejího rozvoje. Zároveň by minimalizovala výskyt takto předimenzovaných a naprosto nevhodných projektů výstavby,“ konstatoval Mgr. Lukáš Budín (SZ), 1. zástupce starosty Prahy 5.

Projekt stavby Rezidence Na Zatlance (dříve nazývaný též Rezidence Mrázovka) představuje záměr výstavby podzemních garáží a obytného komplexu o 7 nadzemních patrech s několika přesahy do úrovně 9. pater. Objekt počítá s vybudováním 179 bytů s ubytovací kapacitou zhruba 700 obyvatel. Developerem projektu je společnost CENTRAL GROUP.

Přehled vybraných nedostatků uvedených v odvolání proti rozhodnutí o umístění stavby Rezidence Na Zatlance:

• Navrhovaný záměr svým měřítkem, výškou, rozsahem a objemem vytváří masivní celek, je v nesouladu s okolní zástavbou a představuje závažný zásah v dané lokalitě. Zároveň se stavba neobejde bez vykácení vzrostlých stromů a změn krajinného rázu. Záměr tak dle radnice porušuje zákon č. 183/2006 Sb. a není v souladu s veřejným zájmem
  • Plánovaná stavba se nachází v památkové zóně Smíchov a navržený projekt neodpovídá struktuře a charakteru původní zástavby (nesouhlasí např. výška a tvar střech), navíc svoji výškou zasahuje do panoramatu celého města. Projekt je tedy v rozporu s platnými Zásadami územního rozvoje.
  • Záměr stavby projektu představuje výrazné dopravní zatížení lokality, překročení hygienických limitů znečistění vzduchu i hluku. V místě jsou již dnes překračovány limity imisní zátěže. Hygienická stanice hl. m. Prahy požadovala v dubnu 2014 předložení akustické studie, která ale nebyla ve spise nalezena.
  • Investor nerespektoval požadavky Rady městské části Praha 5 stanovené v usnesení ze dne 7. října 2014 a projektovou dokumentaci neupravil
  • Stavba není provázána se stávající a plánovanou občanskou vybaveností (lékařská péče, školy, školky, apod.). Vzhledem k nárůstu počtu obyvatel až o 700 považuje vyřešení této problematiky Rada MČP5 za nutné k povolení stavby.
  • MČ Praha 5 dále upozorňuje na možná legislativní a procesní pochybení

Odvolání proti územnímu rozhodnutí podali také obyvatelé okolních domů, kteří se sdružují ve spolku Zatlanka z.s. Ti svůj nesouhlas s plánovanou výstavbou bytového komplexu deklarují dlouhodobě: „Plánovaná novostavba svým umístěním a mírou zastavění pozemku neodpovídá urbanistickému a architektonickému charakteru prostředí a požadavkům na zachování pohody bydlení a zdravého životního prostředí. Jde o výrazný zásah do stávajícího rázu urbanizované krajiny, jehož odsouhlasení je velmi problematické. Dojde například k zastínění okolních staveb nad přípustnou míru,“ shrnuli zástupci spolku Zatlanka z.s. ve svém dopise Magistrátu hl. města Prahy.