Městská část Praha 5 podpořila obec zasaženou povodněmi

13/08/2010

Rada MČ Praha 5 na základě jednání schválila na 32. mimořádném zasedání dne 11. 8. 2010 finanční podporu ve výši 50.000,- Kč vybrané obci zasažené povodněmi. Na základě jednání zástupců radnice s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou byla vybrána obec Višňová, která leží ve Frýdlantském výběžku, v severní části Libereckého kraje. Představitelé radnice ještě osobně podpořili tuto obec další částkou ve výši 50.000,- Kč, kterou vybrali mezi sebou. Obě částky jsou určeny k odstranění následků ničivých povodní.

„Bylo důležité reagovat co nejrychleji. S kolegy jsme odsouhlasili nejvyšší možnou částku, kterou jsme v tu chvíli mohli jako rada poskytnout. Zároveň jsem zahájil s paní starostkou Matuškovou jednání o finanční podpoře vybraného konkrétního projektu v obci Višňová a tento materiál předložím na jednání zastupitelstva,“ říká místostarosta Lukáš Herold.

„Vzhledem k tomu, že i naše městská část a obyvatelé Prahy 5 znají z roku 2002, co dokáže vodní živel, snažíme se pomáhat a být solidární s jinými takto postiženými obcemi. Tenkrát pomáhali jiní nám a jsem ráda, že teď můžeme my podpořit v této nelehké situaci jiné,“ doplnila místostarostka Lucie Vávrová.

“V tuto chvíli opravdu děkujeme za každou pomoc. Naše obec se pomalu vzpamatovává z této ničivé povodně. Pomáhají nám vojáci, hasiči, občané,“ vyjádřila se starostka obce Višňová Marie Matušková, která si dnes osobní finanční dar převzala.

Finanční částku vybranou od vedení radnice městské části ve čtvrtek 12. 8. předal osobně do rukou paní starostky obce Višňová tiskový mluvčí městské části Praha 5. K předání částky a k podpisu smlouvy došlo v obecním úřadu Višňová za účasti ministra zemědělství Ivana Fuksy, který rovněž tuto povodní postiženou obec navštívil.

Obec Višňová leží ve Frýdlantském výběžku, v severní části Libereckého kraje. Je tvořena devíti osadami, z nichž nejstarší je Višňová, založená roku 1334, dále Andělka (1340), Předlánce (1373), Víska (1396), Poustka (1444), Saň (1457), Loučná (1457), Minkovice (1768) a Filipovka (1725). Část obcí získala své dnešní jméno až po druhé světové válce. Většinu obyvatel tvořili do konce II. světové války Němci. Po osídlení tu žijí lidé teprve ve třetí generaci, přišli z vnitrozemí, Podkarpatské Ukrajiny, Jugoslávie, Řecka, Slovenska aj. Obec Višňová leží v nivě řeky Smědé se sklonem do Žitavské pánve, od které ji oddělují umělé hory vzniklé z výsypek povrchového dolu Turów v Polsku, protějškem je panoráma Jizerských hor.