Městská část Praha 5 podpořila obec Višňovou

23/09/2010

Zastupitelstvo MČ Praha 5 odsouhlasilo částku 300.000,- Kč pro obec Višňová, která byla zasažena srpnovými ničivými povodněmi. Jedná se o další podporu Prahy 5 této obci. Finance půjdou, po dohodě se starostkou Marií Matuškovou na opravu komunikace. Rada MČ Praha 5 již na začátku září schválila této obci nejprve finanční podporu ve výši 50.000,- Kč. Představitelé radnice ještě osobně podpořili tuto obec dalšími financemi ve stejné výši, které vybrali mezi sebou. Obec Višňová leží ve Frýdlantském výběžku, v severní části Libereckého kraje.

„Solidarita je pro nás naprosto přirozený princip chování, je to i náš způsob díku za pomoc, které se Praze dostalo po ničivých povodních v roce 2002, které máme ještě všichni v živé paměti. Zároveň patří dík předsedovi Senátu Přemyslovi Sobotkovi, který v prvních hodinách po bleskových povodních v Libereckém kraji zprostředkoval jednání s obcí Višňová,“ říká místostarosta Lukáš Herold.

Obec Višňová leží ve Frýdlantském výběžku, v severní části Libereckého kraje. Je tvořena devíti osadami, z nichž nejstarší je Višňová, založená roku 1334, dále Andělka (1340), Předlánce (1373), Víska (1396), Poustka (1444), Saň (1457), Loučná (1457), Minkovice (1768) a Filipovka (1725). Část obcí získala své dnešní jméno až po druhé světové válce. Většinu obyvatel tvořili do konce II. světové války Němci. Po osídlení tu žijí lidé teprve ve třetí generaci, přišli z vnitrozemí, Podkarpatské Ukrajiny, Jugoslávie, Řecka, Slovenska aj. Obec Višňová leží v nivě řeky Smědé se sklonem do Žitavské pánve, od které ji oddělují umělé hory vzniklé z výsypek povrchového dolu Turów v Polsku, protějškem je panoráma Jizerských hor.